Bir ABD askeri ve Vietnamlı oğlu

Telif hakkı bbc

Vietnam Savaşı'ndan geriye kalanlardan bir sosyal gerçeklik babaları Amerikan askeri olan binlerce Vietnamlı.

Şimdi 60-70 yaşlarına gelmiş bazı eski Amerikan askerleri tanımadıkları çocuklarını arıyor.

Hasır şapkalı, zayıf, uzun boylu bir Amerikalı kolunun altına kıstırdığı fotoğraf albümüyle Ho Şi Minh şehrinin dar sokaklarında dolaşıyor. Yanında daha önce çocuklarını arayan onlarca Amerikalı askere eşlik etmiş olan Vietnamlı tercümanı Hung Fan var. Hung Fan'ın son müşterisi hasır şapkalı Amerikalı'nın adı Jerry Quinn.

"40 numarada oturuyorduk, hatırlıyorum" diyor Quinn, fakat sokakta 40 numara yok.

Etrafa insanlar birikmeye başlıyor. Evinden çıkan yaşlı bir adam, 1975'de Vietnam Halk Kurtuluş Ordusu Vietcong Saygon'a girdiğinde kentin adıyla beraber bütün sokak isimlerini hatta kapı numaralarını bile değiştirdiğini anlatıyor.

Jerry Quinn 1960'lı ve 70'li yıllarda Vietnam'a gönderilen iki milyon Amerikan askerinden biri. Bu savaş döneminde Vietnamlı kadınların babası Amerikalı 100bin kadar çocuk dünyaya getirdikleri tahmin ediliyor.

Tercüman Hung Fan ile birlikte kar amacı güçmeyen bir kuruluş olan Fathers Founded'ı yöneten Brian Hjort, babalarla oğulları biraraya getirmeye çalışıyor.

Telif hakkı vietnam

Danimarkalı Hjort 1980'lerde yarı Amerikalı çocuklarla karşılaştığında sırt çantasıyla Vietnam'ı gezen bir turist sadece.

"Sokaklarda yiyecek dileniyorlar, yardım istiyorlardı. Vietnamlılar onlara çok kötü davranıyordu çünkü düşmanın çocuklarıydılar" diyor.

Bazılarının elinde fotoğraflar ve babalarının isimleri de varmış. ABD hükümeti Vietnam'da savaşan askerlerinin sıkı bir şekilde kaydını tuttuğu için Hjort çok kısa zamanda onlarca çocukla babayı buluşturmayı başarıyor. Ama bazen de karşılaştığı tepkiler onu şok ediyor.

"Avaz avaz bağıranlar oluyor: 'Neden bizi arıyorsun? Ne istiyorsun? Niye Vietnam'dan bahsediyorsun? O piçle ilgili hiç bir şey bilmek istemiyorum. Benim oğlum değil o. O benim kızım değil. Arama artık' gibi şeyler söylüyorlar."

Fakat Tayvan'da yaşayan bir Hristiyan misyoner olan Jerry Quinn, Vietnamlı kız arkadaşı Brandy'den olan oğlunu bulmayı çok istiyor.

"Galiba suçluluk duygusu yüzünden buradayım. Bir de baba olarak görevimi yapmaya çalışmak istiyorum" diyor.

Telif hakkı vietnam

1973 yılında Vietnamlı kız arkadaşı Brandy hamile kalmış ve ABD'ye birlikte dönüp evlenmek için bürokratik engellerle boğuşmaya başlamışlar. Fakat aynı sırada ABD Dışişleri Bakanı Kuzey Vietnam liderleriyle bir barış anlaşması için masaya oturmuş ve varılan anlaşma ile Amerikan askerlerinin ülkeden derhal ayrılması kabul edilmiş. Jerry kendisini uçakta bulmuş.

"Teması sürdürmeye çalıştım" diyor. "İlk yıl her ay bir kaç yüz dolar yolladım. Alıp almadığını hiç öğrenemedim."

Brand de ona üç fotoğraf yollamış. İşte Jerry 40 yıl sonra Ho Şi Minh kentinin sokaklarında herkese bu fotoğrafları gösteriyor.

Fotoğraflarda 20'li yaşlarında bir Vietnamlı kadın, genç kadın kucağında oğlan çocuğuyla ve kadın beyaz pardesülü bir başka kadınla görülüyor.

Kentteki üçüncü gününde Jerry umudunu yitirmeye başlıyor. Hung Fan ile birlikte, Jerry ile Brandy'nin bir zamanlar birlikte yaşadığı evin yakınındaki lokandanın sahibinden yardım istiyorlar.

Lokanta sahibi kadın tabureye oturup fotoğraf albümünün sayfalarını çevirmeye başlıyor. Brandy ve beyaz pardesülü kadının resmine gelince duraklayıp, "Bu kadın buralarda ebeydi. Şimdi Amerika'da yaşıyor ama bizi unutmadı, ara sıra gelip ziyaret ediyor. Daha dün kızı gelip yemek aldı benden" diyor.

Yalvar yakar bir buluşma ayarlamaya razı ediliyor. Ebenin kızı Kim orta yaşlı zarif bir kadın. California'lı bir doktor olan eşiyle Ho Şi Minh şehrinin merkezindeki şık bir oteldekalıyorlar. Albümü alıyor, manikürlü parmakları ile Brandy'yi işaret edip heyecanla, "Onu hatırlıyorum. İyi arkadaştık ve doğumuna yardım ettim" diyor.

Kim, Brandy'nin Vietnam dilindeki adının Bui olduğunu hatırlıyor. Ama oğlunun adını bilmiyor. 1975 yılında Vietcong şehre girince annesi korkuyla Amerikalılarla ilgili herşeyi yakmış. Bütün doğum kayıtları da kül olup gitmiş.

Jerry Brandy ile bebeğin fotoğrafını Facebook'a koyuyor ve 40 yaşlarında soyadı Bui olan oğlunu aradığını yazıyor. Kendisine taa New Mexico'da Albuquerque'den Gary Bui adında 40 yaşında bir adam cevap yazıyor.

Telif hakkı vietnam

Jerry hemen bir uçağa atlayıp New Mexico'ya gidiyor. Gary'nin evinin önüne yaklaşırken taksinin içinde heyecandan tir tir titreyerek, "Beni kabul edecek mi? Kırk yıldır babasız. Ona sarılmama izin verecek mi? Telefonda duygularını gizlemeyi öğrendiğini söylüyordu " diyor.

Aile kapının önüne çıkmış Jerry'yi bekliyor. Baba oğul uzun uzun sarılıyor ve birbirinin sırtını sıvazlayarak ağlıyorlar. Arkada Jerry'nin iki torunu seyrediyor.

Gary'nin hikayesi yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Brandy, Amerikalı askerlerden çocuğu olan bir çok Vietnamlı kadın gibi hayatını kurtarmak için bebeğini geride bırakıp kaçıyor.

Bebek, onu ortalık yatışana kadar Saygon'dan kaçıran arkadaşlara emanet ediliyor.

"Ormanda çamurdan kulübelerde yaşıyorduk" diyor Gary. "Hep açtık." Başka çocukların annesinin "orospu" olduğunu söyleyerek onu sürekli taciz ettiklerini hatırlıyor. Dört yaşına geldiğinde bir yetimhaneye veriliyor. Sekiz yaşına geldiğinde ise ABD hükümetinin yarı Amerikalı çocuklar için yürüttüğü bir proje kapsamında Amerika'ya getiriliyor.

Kendisini evlat edinen aileyle büyüor ama Brandy'nin Jerry'ye gönderdiği fotoğrafların bir kopyası onda da var.

Jerry suçluluk içinde kıvranıyor. "Hep annenle olduğunu düşünmüştüm. Yetimhaneye gittiğini bilmiyordum" diyor.

Gary'nin karısı ve çocukları olan biteni biraz kaygıyla izliyor. Birden ortaya çıkıveren bu kayınpeder-dede ile ne konuşulacak?

Jerry "Çok geç kaldığımı biliyorum. Ama sizinle olmak, sizin hayatınızın içinde olmak istiyorum" diyor.

İlgili haberler