Valilik: 1 Mayıs'ta Taksim'e izin yok

Telif hakkı sendika.org

Yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları için Taksim Meydanı'na yürümeyi planlayan sendika ve sivil toplum kuruluşlarına İstanbul Valiliği'nden olumsuz yanıt geldi.

Yapılan açıklamada, "Yasadışı terör örgütleri ve uzantılarının güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcut" denildi ve Taksim taleplerine izin verilmeyeceği ifade edildi.

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMO (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) ve TTB (Türk Tabipler Birliği) Pazartesi günü İstanbul Valiliğine başvurarak 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamayı talep etmişlerdi. Sendikalar başvurularında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2012 kararına ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 4. maddesne vurgu yapmışlardı.

Yürüyüş özgürlüğüne istisna

Valilikten gelen açıklamada, Anayasa'nın herkese toplantı ve yürüyüş düzenleme özgürlüğü verdiği hatırlatılsa da, bu maddelerde bazı sınırlamaların olduğu ifade edildi ve "Kanunun istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında [Taksim'e] izin verilmesinin imkanı kalmamaktadır" dendi.

Valilik açıklamasının ardından 1 Mayıs 2014 Komitesi'ne üye sendikalar basın toplantısı düzenledi. DİSK Başkanı Kani Beko "2014 1 Mayıs'ına AKP yönetiminin ilan ettiği sıkı yönetim koşullarında giriyoruz" dedi. Beko, Taksim’e çıkılırsa ulaşımın olumsuz etkileneceği iddiaları için ise, "Bu iddiada bıulunup tüm şehirde sıkı yönetim ilan etmek akıl dışıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, geçen hafta Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Meclis grubunda konuşurken, "Taksim'den ümidinizi kesin" demişti.

'Adres Yenikapı'

Valilik açıklamasında 1 Mayıs kutlamaları için belirlenen kutlama alanının Yenikapı meydanı olduğunu aöıklayan Valilik, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün anlam ve önemine yakışır etkinlikler için her türlü imkâna sahip olan bu alana Sahil Yolu ve Aksaray içinden karayolu ile gelen toplu taşıma araçlarının yanı sıra, Marmaray, İDO deniz ulaşımı ve Aksaray Metrosu ile ulaşılabildiğinden katılımcıların geliş ve gidişleri İstanbul trafiğini olumsuz yönde etkilemeyecektir" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise,1 Mayıs'ta saat 6'dan itibaren Yenikapı-Taksim-Hacıosman metro hattının Taksim ve Şişhane duraklarının hizmet vermeyeceği belirtildi.

Metrobüs hatları ise, Anadolu yakasından Avrupa yakasına yolcu taşımayacak. Karaköy, Eminönü, Sirkeci ve Beşiktaş vapur iskeleleri de kapalı olacak.

Anayasa Mahkemesi'nden ret

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi (AYM), Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına açılması için yapılan bireysel başvuruyu kabul etmedi.AYM kararına gerekçe olarak ise, "İç hukuk yollarının tüketilmemesi" gösterildi.

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, Başbakan'ın açıklamaları üzerine 24 Nisan'da 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması talebiyle AYM'ye bireysel başvuru yapmıştı.

TÜSİAD'dan açıklama

1 Mayıs öncesi yaşanan Taksim gerginliğine dair açıklama yapanTürkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 1 Mayıs'ın artık gerginlik günü olmaktan çıkması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz yazılı açıklamasında, "Kutlamaların özgürce ve güven içinde yaşanmasının sağlanması demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır" dedi.

İlgili haberler