Halep'te pazar yeri 'bombalandı'

Telif hakkı AFP

Suriye'nin Türkiye sınırndaki Halep şehrinde Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerinin düzenlediği hava saldırısı pazar yerini vurdu.

Hükümet karşıtı güçlerin kontrolünde bulunan şehirde düzenlenen saldırıda en az 33 kişinin saldırıda öldüğü belirtiliyor.

Bölgedeki insan hakları gözlemcileri hava saldırısının şehrin kuzeyindeki Halak mahallesinde gerçekleştiğini belirtti.

Ölü sayısının 40 olduğunu ifade eden Halep Medya Merkezi, iki apartmanın da yıkıldığını söylüyor.

Çarşamba günü Halep'e düzenlenen hava saldırısında ise, bombalar bir okul binasına isabet etmiş ve 10'u çıocuk 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF saldırıyı kınamış ve "Ayrımı gözetmeyen son saldırılarda okulları ve sivilleri hadef haline getiriyor" demişti.

Varil bombalarına tepki

Düzenlenen hava saldırılarının büyük kısmı helikopterlerden atılan 'varil bombaları' ile gerçekleştiriliyor.

Varil bombaları, boş petrol varillerinin içierisine doldurulan patlayıcılar ve sivri metal parçalarla yapılıyor.

Bu bombaların hedef belirleyemediği ve askeri-sivil hedef ayrımı yapmadan can kayıplarına yol açtığı yönünde giderek artan eleştiriler var.

Aralık ortasından bu yana Esad karşıtlarının kontrolündeki bölgelerde hava saldırılarını yoğunlaştırmış durumda.

Geçtiğimiz hafta Halep'e giden BBC ekibi bölge halkının yoğun hava saldırıları altındaki yaşamını aktarmıştı.

Associated Press haber ajansına konuşan bölgedeki hükümet karşıtları, bugünkü saldırıda hükümet güçlerine ait bir helikopterden en az üç varil bombası atıldığını belirtti.

Son aylardaki saldırılarda Halak mahallesinin fazla hedef alınmamış olması nedeniyle şehirde kalan halep halkının önemli bölümünün bu mahalleye sığındığı belirtiliyor.

Halep'in merkezinde ise hükümet karşıtları ve Esad güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Esad karşıtları, şehrin tarihi bölgesini ele geçirmek için hükümet güçlerinin mevzilendiği yerlere saldırıyor.

İlgili haberler