Nijerya'nın başkentinde bombalı saldırı

Telif hakkı

Nijerya'nın başkenti Abuja'da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlerin olduğu belirtiliyor ve yaralıların hastaneye taşındığı bilgileri geliyor.

Patlama 14 Nisan'da militan İslamcı Boko Haram örgütünün üstlendiği ve en az 70 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının gerçekleştiği otobüs durağına yakın bir noktada oldu.

BBC muhabirleri patlamaya bomba yüklü bir aracın neden olduğunu belirtirken, AFP ve Associated Press haber ajansları da, patlamanın bombalı saldırı sonucu gerçekleştiğini kaydettiler.

BBC'ye konuşan bir görgü tanığı patlamanın ardından yerde en az 20 ceset gördüğünü söyledi.

AP'ye bilgi veren Nijerya Sivil Savunma birlikleri sözcüsü ise, ölü sayısının henüz net olmadığını ifade etti.

Görgü tanıkları 14 Nisan'daki saldırının ardından bölgede kurulan kontrol noktasına yakın bir bölgede bomba yüklü aracın infilak ettiğini belirtiyor.

Şu ana kadar patlamayı bir saldırı olarak üstlenen kimse bulunmuyor.

Boko Haram saldırıları

14 Nisan'daki saldırıyı düzenleyen militan İslamcı Boko Haram örgütü bu yıl Nijerya'nın kuzey doğusunda üç eyalette düzenlediği saldırılarla 1500'den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Abuja'daki son saldırıyla birlikte bölgenin etkinlik alanını genişlettiği yönündeki endişeler artmıştı.

Adı, "Batı eğitimi haramdır" anlamına gelen Boko Haram, Nijerya'da Şeri hukukun kabul edilmesi için mücadele ediyor ve sık sık okulları hedef alıyor.

Kız çocuklarının okula gitmesine karşı olan örgütün son olarak geçtiğimiz hafta meydana gelen 190 kız öğrencinin kaçırılması olayını düzenlediğinden şüpheleniliyor.

İlgili haberler