Nijerya'nın başkentinde bombalı saldırı: 19 ölü

Telif hakkı AP

Nijerya'nın başkenti Abuja'da meydana gelen bombalı saldırıda yetkililerin verdiği bilgiye göre en az 19 kişi hayaıtnı kaybetti. 60 kişi ise yaralı.

Emniyet sözcüsü Frank Mba 6 aracın da patlamada yandığını söyledi.

Associated Press (AP) haber ajansına göre, görgü tanıkları patlayıcılarla yüklü bir aracın kontrol noktasına yaklaştığını, bir adamın içinden atlayıp koşmaya başladığını ve aracın patladığını söylüyor.

Patlama 14 Nisan'da militan İslamcı Boko Haram örgütünün üstlendiği ve en az 70 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının gerçekleştiği otobüs durağına yakın bir noktada oldu. Kontrol noktasında polis ve askerler patlamadan beri gelen geçen araçları kontrol ediyordu.

İsmini vermek istemeyen bir güvenlik görevlisi AP'ye olay yerinde iki adet patlamamış halde ek yapımı bomba daha bulunduğunu söyledi.

BBC'nin Abuja'daki muhabiri Will Ross saldırının gerçekleştiği Nyanya bölgesinin dini olarak karışık grupların yaşadığı bir bölge olduğunu ve buranın neden hedef alınığının belli olmadığını söyledi.

Şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmadı.

Boko Haram saldırıları

14 Nisan'daki saldırıyı düzenleyen militan İslamcı Boko Haram örgütü bu yıl Nijerya'nın kuzey doğusunda üç eyalette düzenlediği saldırılarla 1500'den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Abuja'daki son saldırıyla birlikte bölgenin etkinlik alanını genişlettiği yönündeki endişeler artmıştı.

Adı, "Batı eğitimi haramdır" anlamına gelen Boko Haram, Nijerya'da Şeri hukukun kabul edilmesi için mücadele ediyor ve sık sık okulları hedef alıyor.

Kız çocuklarının okula gitmesine karşı olan örgütün son olarak geçtiğimiz hafta meydana gelen 190 kız öğrencinin kaçırılması olayını düzenlediğinden şüpheleniliyor.

İlgili haberler