Kayıp Malezya uçağını arama 1 yıl sürebilir

Telif hakkı REUTERS

Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin edilen Malezya Havayolları’na ait kayıp uçağın bulunmasının 1 yıl sürebileceği belirtildi.

Arama heyetinin başkanı Angus Houstan etkili bir aramayla uçağın daha önce de bulunabileceğini söyledi.

MH370 sefer sayılı Malezya uçağı 8 Mart günü 239 yolcu ve mürettebatıyla kayıplara karışmıştı.

Kontrol kulesi Kuala Lumpur'dan Pekin'e gitmekte olan uçakla temasını Güney Çin Denizi üzerinde kaybetmişti.

Uydu verilerine bakan yetkililer uçağın rotasının binlerce kilometre dışında Avustralya'nın Perth kenti açıklarında denize düştüğüne inanıyor.

Ne var ki şu ana kadar uçaktan hiçbir parça bulunabilmiş değil.

Avustralya, Çin ve Malezya'dan yetkililer önümüzdeki hafta Avustralya'nın başkenti Canberra'da bir araya gelerek arama çalışmalarını masaya yatıracak.

Toplantıda uçağın aranması ile ilgili yol haritası belirlenecek.

Telif hakkı AP

Arama heyeti başkanı Houston'ın açıkladığına göre uçağın bulunması 8 ayı, kötü hava ve diğer koşullar göz önüne alındığında ise 1 yılı bulabilir.

Ön rapor açıklandı

Uçağın düşmesi ile ilgili dün açıklanan ön rapor, uçağın kaybolduğunun anlaşılmasından arama çalışmalarının başlamasına kadar 4 saatlik bir boşluk olduğunu ortaya koydu.

Raporda ayrıca uçağın radarda kaybolmasının 17 dakika gecikme ile fark edildiği belirtiliyor.

Bu hafta başında Avustralya, kayıp yolcu uçağıyla ilgili arama çalışmalarında, denizaltındaki aramaların sonuç vermemesi üzerine yeni bir aşamaya geçildiğini açıklamıştı.

Kara kutudan gelen sinyallerle uçağı bulma ümidinin ortadan kalkması sonrasında uçak çok daha geniş bir alanda okyanus tabanında aranacak.

İlgili haberler