Odessa'da çatışmalar: 31 ölü

Telif hakkı n

Ukrayna'nın Odessa kentinde, Rusya yanlılarıyla hükümet yanlıları arasındaki çatışmalar sırasında bir resmi binada çıkan yangında en az 36 kişi öldü.

Polis yetkilileri, İçişleri Bakanlığı'na ait binadakilerden bazılarının dumandan boğularak, bazılarının da pencerelerden atladıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Yangının nasıl çıktığı bilinmiyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Oleksander Turçinov, Slovianks kentinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda ayrılıkçının öldüğünü açıkladı.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı gruplar birçok kentte resmi binaları el geçirmiş ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcilerini alıkoymuştu.

Yangın bombası

Telif hakkı n

Odessa'daki olayların nasıl geliştiği konusunda çelişkili bilgiler var.

Ancak bazı haberlerde, ayrılıkçıların kendilerini binaya kapattıkları ve tarafların birbirlerine yangın bombaları attığı belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı daha önce 38 olarak açıkladığı ölü sayısını daha sonra 31'e indirdi. Son açıklama 36 kişinin öldüğü yönünde.

Telif hakkı n

Doğuda haftalardır Rusya yanlılarıyla hükümet yanlıları arasında devam eden çatışmalar, Cuma günü Odessa'ya da sıçradı. Dört kişinin öldüğü bildirilen çatışmalar, futbol taraftarlarının yürüyüşünden sonra başladı.

Kiev'deki BBC muhabiri David Stern, başkent'te AB yanlısı protestocularla polis arasında çatışmaların başladığı Şubat'tan bu yana ilk kez bu kadar çok kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

İlgili haberler