Rusya yanlıları Odessa'da polis merkezine saldırdı

Ukrayna'nın güneyindeki Odessa'da en az 42 kişinin ölümüne neden olan şiddet olayların üzerinden iki gün geçmesinin ardından Rusya yanlısı eylemciler kentteki ana polis merkezine saldırdı.

Polis merkezinin önünde bir araya gelen Rusya yanlısı yüzlerce eylemci, Cuma günkü olaylarda gözaltına alınanların serbest bırakılmalarını talep etti.

Eylemci grup binaya saldırdı.

Ukrayna Başbakanı ölümlerle ilgili polisi suçladı

Bu arada Ukrayna Başbakanı, ülkenin güneyindeki Odessa kentinde 40'dan fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmalarla ilgili olarak bu ölümleri durdurmada başarısız kaldığını belirttiği güvenlik güçlerini suçladı.

Telif hakkı Reuters

BBC'ye konuşan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, olaylarla ilgili 'tam, anlaşılır ve bağımsız bir soruşturmanın' gerçekleştirileceğini söyledi.

'Kişişel olarak yaşananlarla ilgili olarak olayların durması için hiçbir şey yapmayan güvenlik güçlerini suçladığını' belirten Yatsenuk bununla birlikte Rusya yanlılarını da huzursuzluğu kışkırtmakla suçladı.

Yatsenyuk, Rusya yanlıları ve Rusya'yı, 'Ukrayna ve Ukrayna'nın bağımsızlığını ortadan kaldırmak için gerçek bir savaş planlamakla da' suçladı.

Rusya yanlılarının ülkenin doğusundaki birçok kenti ele geçirmesiyle ilgili soru karşısında Yatsenyuk, "Kontrolü tümüyle kaybetmedik" dedi ve birçok şeyin barış ve güvenliği tercih edip etmemeye karar verecek yerel halka bağlı olduğunu belirtti.

Odessa'da Cuma günü, Rusya yanlılarıyla hükümet yanlıları arasındaki çatışmalar sırasında bir resmi binada çıkan yangında en az 40 kişi ölmüştü.

Telif hakkı Reuters

Kurbanların büyük bölümü Rusya yanlısı ayrılıkçılar.

Bu son olay ülkenin doğusundaki Rusya yanlıları arasında büyük tepkiye neden oldu.

Ülkenin doğusunda askeri operasyon

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı gruplar birçok kentte resmi binaları el geçirmişti.

Bu arada Ukrayna ordusunun Rusya yanlılarının elindeki bölgeleri geri almak için başlattığı operasyon da sürüyor.

Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Oleksandır Turçinov Cuma günü, ülkenin doğusundaki Sloviansk kentinde başlatılan operasyonda çok sayıda Rus yanlısı militanın öldürüldüğünü açıkladı.

İlgili haberler