Ukrayna: Sloviansk'ta 4 asker öldü

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın doğusundaki Sloviansk şehrinde yaşanan çatışmalarda 4 Ukrayna askeri hayatını kaybederken, Rusya yanlısı militanlar Ukrayna ordusuna ait bir helikopteri düşürdü. Açıklama Ukrayna’nın resmi makamlarından.

Ukrayna ordusu yaptığı açıklamada 4 askerini kaybettiğini, 30 kadarının da yaralandığını söyledi. Savunma bakanlığı da yaptığı bir açıklamada Sloviansk yakınlarında bir helikopterinin düşürüldüğünü doğruladı.

Bakanın helikopter bir nehre düştüğü için mürettebatın kurtulduğunu söyledi. Bu, son günlerde düşürülen üçüncü Ukrayna helikopteri.

İsyancılardan da ölenler olduğu söyleniyor.

Telif hakkı AP

Sloviansk yakınlarında gazetecilere konuşan Ukrayna iç işleri bakanı Arsen Avakov, Rusya yanlısı militanları Sloviansk eteklerinde hükümet güçlerini pusuya düşürmeye çalışmakla suçladı. Avakov militanların havan topunun da aralarında olduğu ağır silahlar kullandığını söylüyor.

Kiev Rusya’yı militanlara ağır silahlar sağlamakla suçlarken, Moskova bu iddiayı yalanlıyor.

Sloviansk şehir merkezine ulaşan bir BBC ekibi ise yaklaşık 800 Rusya yanlısı militan ile Ukrayna birlikleri arasındaki çatışmaların bir süreliğine durduğunu söyledi.

Militanların , Ukrayna ordusunun askeri operasyon için birliklerini sevkettiği kenar mahallelerden şehrin içine doğru çekildiği bildiriliyor. Rusya yanlılarının kalesi olarak bilinen şehir Ukrayna birlikleri tarafından adeta kilitlenmiş durumda.

Halk kendi önlemini alıyor

Sloviansk'ta gerilim bir süredir tırmanıştaydı. Geçen hafta şehrin sadece birkaç kilometre dışında Ukrayna'nın iki helikopteri Rus yanlıları tarafından vurulmuştu.

Operasyon öncesinde Rusya yanlısı militanlar olası bir operasyona karşı önlemlerini almaya çalışırken, Sloviansk halkı da evlerini barikatlar kurarak korumaya çabaladığı bildirilmişti.

Pazar günü konuşan geçici Ukrayna hükümeti Başbakanı Arseny Yatsenyuk, Doğu Ukrayna'daki 'terör karşıtı operasyonun' devam edeceğini söylemişti.

Odessa'da gerginlik

Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik Cuma günü ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Odessa'ya sıçramıştı.

Rus yanlıları tarafından işgal edilen binanın yanması sonucunda 36 kişi hayatını kaybetmiş, çıkan olayları protesto eden birçok kişi de tutuklanmıştı.

Dün ise, Rusya yanlısı bir grubun eylem yapıp ana polis merkezine saldırmasının ardından Ukrayna polisi gözaltına alınan Rusya yanlısı eylemcileri serbest bıraktı.

Başbakan Yatsenyuk, Cuma günü Odessa'da çıkan olaylarla ilgili olarak güvenlik güçlerini suçlamış ve "Rusya Doğu Ukrayna'da yaptıklarını Odessa'da tekrarlama çabasına girdi" demişti.

İlgili haberler