Le Monde gazetesinde kriz: Yedi editör istifa etti

Telif hakkı Le Monde

Fransa'nın saygın gazetesi Le Monde'un üst düzey editörlerinden çoğu, gazete yönetimi ile yaşanan sorunlar nedeniyle istifa etti.

Gazetenin yedi editörü kararlarına gerekçe olarak, "yönetim ile iletişimlerinin kopmasını" gösterdi.

İstifa eden editörlerin yönetime gönderdikleri e-mail medyaya sızdı. Editörler, yönetimin olumsuz tavrının görevlerini yerine getirmelerini imkansız kıldığını vurguladı.

BBC Paris muhabiri Christian Fraser ise editörlerin, gazetenin itibarına zarar vermemek için, yerlerine gelecek kişiler belirlenene dek görevlerini sürdürmeye hazır olduklarını aktardı.

Le Monde yönetiminden ise şu ana kadar istifalarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bazı çevreler, editörlerin istifa kararında özellikle haber merkezinin yeniden yapılandırılmasına yönelik planın etkili olduğunu söylüyor.

Şubat ayında netleşen plan, Le Monde'un muhabirlerinden 50'sinin görev yerlerinin değiştirilmesini, bu muhabirlerden çoğunun gazetenin internet baskısı için çalışmasını öngörüyordu.

Sendika ise plana, uzun vadede işten çıkarmaları da beraberinde getireceği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

70 yıllık gazete

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde 1944'te kuruldu. Gazetenin kağıt baskısı öğleden sonra piyasaya çıkıyor.

Merkez sol çizgisi ile bilinen Le Monde'un saygın Genel Yayın Yönetmeni Erik Izraelewicz, Kasım 2012'de ofisinde geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu öldü.

Izraelewicz'in yerine göreve gelen Natalie Nougayrede'nin ise personel tarafından "konuşulması zor biri" olarak değerlendirildiği bildirilmişti.

Le Monde'ın geçen yılki günlük ortalama tirajı yaklaşık 330 bindi.

Gazetenin tirajı uzun süre sonra ilk kez merkez sağ çizgisi ile bilinen Le Figaro'nun gerisine düşmüştü.

Eski Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın ortaya çıkardığı dinleme skandalını Fransa'da Le Monde yayınlamıştı. Snowden ABD'nin, bazı müttefiklerini de kapsayan küresel casusluk programını ifşa etmişti.

İlgili haberler