Hollywood yıldızlarından şeriat protestosu

Aralarında talk show yıldızları Jay Leno ve Ellen DeGeneres'in de bulunduğu bir grup Hollywood yıldızı, kademeli olarak şeriata geçen Brunei'yi Beverly Hills'teki bir otelin önünde protesto etti.

Kısmen Brunei hükümetinin sahip olduğu otelin önünde toplanan ünlü isimler, "Oteli boykot edin" çağrısını yaptı.

Sultan Hassanal Bolkiah tarafından yönetilen Borneo adasındaki küçük ülke Brunei'de şeriatın kademeli olarak uygulamaya geçeceği belirtilmiş ve planın ilk aşamasını 1 Mayıs'ta devreye sokulmuştu.

Sultan Bolkiah, uzuvların kesilmesi cezasının ikinci aşamada, 'zina ve eşcinsellik gibi suçlar' nedeniyle taşlanma cezasınınsa üçüncü aşamada hayata geçirmeyi planlıyor.

Virgin Grubu'nun sahibi maceraperest işadamı Richard Bronson Cumartesi günü attığı bir tweette, Brunei'nin sahip olduğu lüks otel zinciri Dorchester Collection'da kalmayacağını söylemişti. Bronson, Sultan Bolkiah'ın temel insan haklarına saygı göstermesi gerektiğini de ifade etmişti.

'Çözüm boykot değil'

Otel önündeki protestoya katılan Jay Leno ise,"Tüm insanların özünde iyi niyetli olduğunu düşünmek istiyorum. Brunei'de olanları görünce insanlar mutlaka harekete geçeceklerdir" dedi ve boykot çağrısını yineledi.

Ancak boykot çağrıları yapılan otel zincirinin CEO'su Christopher Cowdray, bu tür adımların sadece otel çalışanlarına zarar vereceğini söyledi.

Cowdray, "Los Angeles'ta Suudia Arabistan'ın sahibi olduğu bir çok otel var. Muhtemelen üzerinizdeki gömlek de insan haklarının ihlal edildiği bir ülkeden geliyor. Boykot bu tür sorunların çözümü için doğru yanıt değil" dedi.

İlgili haberler