Filistinliler'e silah doğrultan İsrail askerine destek

Telif hakkı YOUTUBE

İsrail ordusuna mensup bir askerin Batı Şeria'da 15 yaşındaki bir gence silah doğrulttuğu görüntüler internette paylaşıldıktan sonra, "David" adlı askere destek olmak isteyenler, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta bir sayfa açtı.

Sayfayı şimdiye kadar 120 bin kişinin beğendiği ve takibe aldığı belirtiliyor.

Olaylar, Filistinli politik eylemcilerin YouTube'a koyduğu bir video ile başladı.

Videoda, genç bir Filistinli'nin İsrailli bir askerle tartıştığı görülüyor. Paylaşılan videoda gencin 15 yaşında olduğu da yazılmış ancak bu bilgi doğrulanabilmiş değil.

Tartışma sürerken başka bir Filistinli genç daha müdahil oluyor ve askerin silahın namlusuna mermi sürerek gençlere doğrulttuğu görülüyor.

Görüntüler, Yerleşimlere Karşı Gençlik adlı bir Filistinli eylem grubu tarafından, İsrail ordusunun saldırgan tutumunu teşhir etmek amacıyla paylaşılmıştı.

Ancak İsrail'de tersine bir etki yarattı ve sosyal medyada binlerce insan askere destek verdi.

Önce yerel televizyonlarda yer alan görüntüler, daha sonra sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta asker lehine bir kampanyaya dönüştü.

Askerlerden destek

Facebook'taki destek sayfasında "Ben de Nahal Birliği'nden David'i destekliyorum" gibi ifadeler yer alıyor.

Yüzlerce kişi, destek mesajı veren pankartlarla poz vererek, Facebook'ta fotoğraflarını paylaşıyor.

Telif hakkı facebook

Sayfada İsrail askerlerinin üniformalı olarak çektirdikleri destek fotoğrafları da dikkat çekiyor.

İsrail ordusu mensupları, sayfaya koydukları mesajlarda destek mesajlarında, gündelik çalışmaları sırasında kendilerine taş atan Filistinlilere müdahale edemediklerinden, bu yüzden de kendilerini güçsüz ve kızgın hissettiklerinden bahsediyorlar.

Telif hakkı FACEBOOK

Kampanya, İsrail gazetelerinin ilk sayfalarına kadar taşındı. Gazetelerdeki haberler, önde gelen siyasetçileri de bu tartışmanın içine çekti.

Bunun üzerine İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennett de kampanyayı sahiplendi.

Bannett, Facebook sayfasında "Savaşçı David" sözleriyle söz konusu askeri övdü. Bennett ayrıca David'in "doğru olanı yaptığını" yazdı.

Telif hakkı AFP GETTY

'İsrail toplumu gerginleşiyor ve radikalleşiyor'

Youtube'a videoyu yükleyen ve Filistin'de İsrail yerleşimlerine karşı olan gençlik grubunun koordinatörü Issa Amro ise, "Bu mide bulandırıcı bir kampanya" diyor.

Amro, görüntüler İsrail ordusunu "utandırmak" amacıyla paylaşıldı diyor. Amro, pek çok kişinin askere sahip çıkmasının, İsrail toplumunun ne kadar gerginleştiği ve radikalleştiğine dair bir işaret olduğunu görüşünde.

Telif hakkı AP

Sosyal medyadaki kampanyanın bu kadar büyümesi bir yanlış anlamadan kaynaklanmış da olabilir.

Olaya ilişkin ilk haberlerde, söz konusu askere davranışı nedeniyle 20 günlük hapis cezası verildiği ifade ediliyordu.

Ancak daha sonra, İsrail ordusu bu cezanın askeri birlik içinde yaşanan iki ayrı şiddet olayıyla ilgili olduğunu, ordunun El Halil'de çekilmiş olan videodaki olayı ise henüz soruşturduğunu açıklamıştı.

İlgili haberler