Kolombiya: 'Casuslar barış sürecini baltalama çabasında'

Telif hakkı BBC World Service

Kolombiya hükümeti ve ülkedeki ayrılıkçı militan örgüt Farc arasında barış görüşmeleri devam ederken, Kolombiya Başsavcısı Eduardo Montealegre, her iki tarafı da yasadışı yollarla dinlemeye alan bir 'casus ofisinin' basıldığını açıkladı.

Başsavcı Eduardo Montealegre, Farc'ın müzakerelere katılan ekibi tarafından gönderilen e-maillerin yasadışı bir örgüt tarafından takibe alındığını söyledi.

Başsavcı, hedef alınan isimler arasında Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un da olabileceğini belirtti.

'Hedef barış süreci'

"Bu suçu işleyenlerin amacı devam eden barış sürecini sabote etmek" diyen Başsavcı Montealegre, müzakerelerde yer alan çok sayıda ismin e-mail hesabının takibe alınmış olabileceğini söyledi.

Farc ve hükümet yetkilileri arasındaki görüşmeler Küba'nın başkenti Havana'da 2012'den bu yana sürüyor.

Düzenlenen baskında Kolombiya polisi Andres Fernando Sepulveda isminde bir kişiyi tutukladı. Sepulveda, casusluk faaliyeti yürütmekle ve elde ettiği bilgileri satmakla suçlanıyor.

Başsavcı, bilgileri elde etmek için kimlerin ödeme yaptığını bulmak üzere çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Farc hareketi

Kısa adı Farc olan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri örgütü, 1964 yılından bu yana hükümet güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyor.

Kolombiya hükümeti tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen Farc, ülkede kapsamlı bir toprak reformu gerçekleştirilmesini ve örgütün etkin olduğu bölgelerde özerk statü talep ediyor.

İlgili haberler