Brezilya polisinden 'Dünya Kupası'nda grev' tehdidi

Telif hakkı AFP

Maaşlarında artış talep eden Brezilyalı polisler bir günlük greve gitti. Taleplerin karşılanmaması halinde grevin Dünya Kupası sırasında da sürebileceği belirtildi.

Greve katılan polislerin sözcüsü BBC'nin sorularını yanıtlarken bir günlük greve emniyet güçlerinin en az yüzde 40'ının katıldığını söyledi.

Grevdeki polisler, enflasyondaki artışın maaşlarına yansıtılmasını talep ediyor.

Sözcü, "Federal polis memurları maaşları 5 yıldır dondurulmuş olan yegane kamu çalışanı grubu konumunda. Talebimiz son 5 yıl içerisinde enflasyonkarşısında ezilen maaşlarımızın normal seviyelere çıkması" dedi.

24 saat süren grev, gelecek ay Dünya Kupası maçlarının da oynanacağı şehirler dahil ülke genelinde gerçekleşti.

Brezilya'Nın kuzeydoğu bölgesi Bahia'da geçtiğimiz ay benzer bir grev gerçekleşmiş ve hükümet kamu düzenini sağlamak için bölgeye asker göndermek zorunda kalmıştı.

Çarşamba günü gerçekleşen greve Rio de Janerio, Brasilia ve Fortaleza şehirlerindeki polisler de katıldı. Kaç polisin greve gittiği konusunda net bir bilgi verilmedi.

Rio'daki protesto gösterilerinde bazı polis memurları ağızlarını kırmızı fularlarla bapkadı ve "Federal polis SOS veriyor" yazılı t-shirtler giydi.

Brezilya'da düzenlenecek olan Dünya Kupası 12 Haziran'da başlayacak.

Brezilya'da enflasyon

Gıda fiyatlarındaki hızlı artış Brezilya'da enflasyonun Mart ayında yüzde 6'yı aşmasına neden oldu.

Grevdeki polis memurları, son yıllardaki enflasyon nedeniyle reel maaşların 2009'a kıyasla yüzde 35 daha düşük olduğunu iddia ediyor.

İlgili haberler