Venezuela'daki çatışmalarda polis vuruldu

Telif hakkı Reuters

Venezuela'da protesto kampını dağıtmak için müdahalede bulunan polislerden biri vurularak öldürüldü.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, polisin bir keskin nişancı tarafından vurulduğunu belirterek göstericileri "elleri kanlı" diye nitelendirdi.

Başkent Caracas'ın doğusundaki 4 protesto kampına düzenlenen müdahalede 240'tan fazla kişi gözaltına alındı.

Hükümet karşıtı gösterilerin yükselişe geçtiği Şubat ayından bu yana 40'tan fazla kişi öldü, binlerce kişi tutuklandı.

Keskin nişancı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, televizyon konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Bir keskin nişancı polisi, bu azılı, eli kanlı protestoculardan kalan molozu temizlediği sırada öldürdü. Alçakça öldürüldü."

Venezuela medyası, olayda 3 polisin açılan ateşle yaralandığını kaydetti.

İçişleri Bakanı Miguel Rodriguez, kamplarda "uyuşturucu, silahlar, patlayıcılar ve havanlar" bulunduğunu söyledi.

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu maskeli göstericiler kamplara müdahale üzerine sokaklara barikatlar kurarak polise taş ve molotof kokteyli attı. Polis ise biber gazıyla karşılık verdi.

Bazı görgü tanıkları, binalardan sokaklara doğru ateş açıldığını söyledi ancak bu bilgi doğrulanamadı.

İçişleri Bakanı Rodriguez, gözaltına alınan kişi sayısının 243 olduğunu ve bu kişilerden bazılarının yargı önüne çıkarılabileceğini belirtti.

Rodriguez, protesto kamplarının şiddet eylemlerine karışan kişilerin "barışçıl gösteri" kılıfı altında saklandığı yerlere dönüştüğünü öne sürdü.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü hafta başında yaptığı açıklamada, Venezuela güvenlik güçlerinin protestocuları yasadışı olarak gözaltına alarak taciz ettiğini dile getirmişti.

Venezuela'daki hükümet karşıtı protestolar özellikle suç oranlarının yükselişe geçmesi ve ekonomik durumun kötüleşmesi üzerine tetiklendi.

Protestocuları "faşist tahrikçiler" diye tanımlayan hükümet yetkilileri ise ABD'nin sosyalist lider Hugo Chavez'den koltuğu devralan Devlet Başkanı Maduro'ya karşı darbe girişiminde bulunduğunu iddia ediyor.

İlgili haberler