Almanya ve Fransa'dan Rusya'ya yaptırım tehdidi

Telif hakkı n

Fransa ve Almanya, Ukrayna'da planlandığı gibi 25 Mayıs'ta başkanlık seçimlerinin yapılamaması durumunda Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Ukrayna'nın daha da istikrarsızlığa sürüklenmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Alman ve Fransız liderler, Ukrayna'nın doğusunda Pazar günü yapılacak yerel referandumların yasa dışı olacağını savundu.

Hollande ve Merkel ayrıca Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin sayısının azaltılması çağrısında bulundu.

NATO'nun tahminlerine göre Rusya'nın Ukrayna sınırında 40 bin askeri bulunuyor. Moskova bu askerlerin geri çekildiğini söylüyor.

Ortak açıklama, iki liderin Almanya'daki seçim bölgesinde bir araya gelmesinden sonra yapıldı.

Açıklamada, "Eğer uluslararası alanda kabul görecek bir cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenemezse, ülke kaçınılmaz bir şekilde daha da istikrarsızlığa sürüklenecek. Almanya ve Fransa, bu durumun Avrupa Konseyi'nin 6 Mart 2014 tarihli kararları doğrultusunda sonuçları olacağı konusunda hemfikirdir" dedi.

Bu ifadenin Avrupalı liderlerin Mart'ta onay verdiği ekonomik yaptırımlara gönderme yaptığı belirtiliyor.

Hem Arupa Birliği hem de ABD, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'le bağlantılı bazı kişi ve şirketlere yaptırım uygulama kararı almıştı.

Alman ve Fransız liderlerin ortak açıklamasında Ukrayna hükümetine de seçimlerden önce halkın ve mülkiyetin korunmasını gerektiren durumlar dışında askeri eylemden kaçınması çağrısında bulunuldu.

İlgili haberler