Michelle Obama, ilk kez halka seslendi

ABD first lady'si Michelle Obama, Nijerya'da 200'den fazla kız öğrencinin kaçırılmasını, dünya genelinde eğitim gören kız çocuklarının karşı karşıya oldukları tehdit ve yıldırma politikasının bir parçası olduğunu söyledi.

Michelle Obama bu olayın kendisi ve Başkan Barack Obama'yı öfkelendirdiğini ve üzdüğünü belirtti. Barack Obama'nın radyodan haftalık ulusa sesleniş konuşmasını bu hafta Michelle Obama yaptı.

Adı "Batı Eğitimi Günah" demek olan radikal İslamcı Boko Haram örgütü, 14 Nisan'da ülkenin kuzeydoğusundaki bir okula baskın düzenleyerek kız öğrencileri kaçırmıştı.

Anneler günü öncesinde konuşan Obama, kaçırılan çocukların kendi kızlarını hatırlattığını belirterek "Nijerya'da olanlar münferit bir olay değildir. Her gün ideallerini gerçekleştirmek için hayatlarını tehlikeye atan kız çocuklarının haberlerini duyuyoruz" dedi.

Michelle Obama konuşmasında kızların eğitim hakkıyla ilgili konuşmalarından sonra Taliban tarafından vurularak yaralanan Pakistanlı öğrenci Malala Yusufzay'ı örnek gösterdi, "Malala ve onun gibi kızlarda vücut bulan cesaret ve umut, tüm dünyayı harekete geçirecek bir çağrı olmalıdır" dedi.

Bir first lady'nin dış politika konularında konuşması alışıldık bir durum değil. Michelle Obama, kaçırılan çocukların serbest bırakılması için başlatılan kampanyaya aktif destek vermişti.

Michelle Obama, radyodan yayınlanan ve görüntülü olarak internete de konan haftalık konuşmalarda sık sık Obama'nın yanında duruyor. Ancak first lady ilk kez konuşuyor.

Hafta başında Michelle Obama, Beyaz Saray'da elinde "Kızlarımızı Geri Getirin" yazan bir dövizle çekilen fotoğrafını Twitter'da paylaşmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kız çocuklarının kaçırılmasına tepki göstermiş, Boko Haram'a karşı "uygun tedbirleri" değerlendireceğini açıklamıştı.

ABD, Konsey'den Boko Haram'a yaptırım kararı çıkartmaya çalışıyor.

İlgili haberler