Ali İsmail Korkmaz davası başladı

Kayseri'de Ali İsmail Korkmaz'ı öldürmekle suçlanan dördü polis sekiz sanığın yargılandığı davada ikinci duruşma görgü tanığı Semih Berkay'ın ifadesiyle devam ediyor.

Tanık ifadesinde Ali İsmail Korkmaz'a vurduğunu söylediği, uzun saçlı diye tarif ettiği ve ismini bilmediği polisi fotoğrafından teşhis etti.

Sanıklar, Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz'a saldırmakla suçlanıyor. Korkmaz, 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitirmişti.

Kayseri üçüncü ağır ceza mahkemesinde devam eden duruşmada tanık Semih Berkay söz aldı ve Ali İsmail Korkmaz'ın uğradığı saldırıyı anlattı.

Berkay, Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü anı anlatırken durakladı. Devam etmesi zaman aldı.

Hakim tanık Berkay'a "Her şeyi anlat. Tereddüt etme" dedi. Berkay'ın yanıtı ise "Anlatacağım efendim, şüpheniz olmasın" oldu.

Tanığın ifadesini dinleyen salondaki izleyiciler ağlamaya başladılar.

Yoğun güvenlik önlemi

Duruşma için hem kentte hem de adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Şehir içinde bazı yollar trafiğe kapatılırken, şehir dışından otobüsle gelenler de girişte durduruldu.

Aralarında Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz’ın da bulunduğu Hatay Barosu’nun kentten kaldırdığı otobüste de kimlik kontrolü ve arama yapıldı.

Duruşmanın yapılacağı Kayseri Adalet Sarayı çevresinde polis barikatlarıyla geniş bir alanın girişi kontrolle yapıldı.

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, duruşma girişinde basına konuştu. Korkmaz, "Bakayım onların evlatları annelerinin ellerini öpebildiler mi? Çocukları onlara 'Baba nerdesin?' diye sorduklarında ne cevap verdiler? ... Ne dediler, onları çok merak ediyorum. Onu sormaya geldim" dedi.

Ardından duruşma salonuna giren Emel Korkmaz, alkışlarla karşılandı.

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili davaya destek olmak için gelenler arasında CHP milletvekilleri ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da bulunuyor. Davayı İstanbul ve Ankara’dan da avukatlar izleyecek.

Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin yakınları da duruşma salonuna geldi.

Çok sayıda siyasi örgüt ve sivil toplum kuruluşu da Adalet Sarayı dışında toplandı.

Duruşmaya katılma talepleri reddedildi

11 Mart'ta hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın babası da söz aldı. Ali İsmail davasına katılma talebinde bulunan baba Elvan, şunları söyledi:

"Ben Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan. Benim oğlum da Ali İsmail gibi vuruldu. Benim oğlum da polisler tarafından katledildi. Ben de davaya katılmak istiyorum."

Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın kardeşi Zafer Atakan da duruşmada söz aldı. Zafer Atakan, "Benim ağabeyim de Gezi olayları sırasında polis tarafından katledildi" diyerek davaya katılmak istediğini söyledi.

Savcı, sanık avukatları ve sanıkların çoğu katılma taleplerinin reddedilmesini talep etti.

Mahkeme, tüm katılma taleplerini reddetti.

İlgili haberler