İtalya: Türkiye bağlantılı insan kaçakçılarına operasyon

İtalya'nın kuzeyindeki Trieste kentinde yapılan bir operasyonda, Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçak göçmen sokan bir insan kaçakçılığı şebekesine mensup 10 kişi gözaltına alındı.

İtalyan polisi tarafından yapılan açıklamaya göre insan kaçakçılığı şebekesi hakkındaki soruşturma Ekim 2012'de başladı.

Bu tarihte sınır polisi tarafından yapılan olağan kontrollerde, Türkiye'den gelen bir kamyonda 5 Afgan kaçak göçmen bulundu ve soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada elde edilen bulgulara göre, Afganistan ve Pakistan vatandaşlarından oluşan bir insan kaçakçılığı şebekesi, çoğunlukla bu iki ülkeden gelen kaçak göçmenleri Türkiye üzerinden İtalya'ya sokuyordu.

'Toplanma ve hareket noktası Türkiye'

Türkiye, insan kaçakçıları tarafından 'toplanma ve hareket noktası' olarak, İtalya da Avrupa'daki merkez üssü olarak kullanılıyordu.

Türkiye'den yola çıktıktan sonra Yunanistan ve Balkanlar üzerinden İtalya'ya ulaşan kaçak göçmenler daha sonra Almanya, Danimarka, Hollanda ve Norveç'in de aralarında bulunduğu kuzey Avrupa ülkelerine götürülüyordu.

İnsan kaçakçıları bu operasyon için kişi başına 5.000-10.000 dolar arası ücret alıyordu.

Türkiye üzerinden bu yolla 100 kadar Afgan ve Pakistanlı kaçak göçmenin Avrupa'ya sokulduğu belirlendi.

Almanya, Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya polisinin de yardımıyla sürdürülen 1.5 yıllık soruşturmanın sonunda İtalya'da yapılan operasyonlarda Trieste kentinde 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Afgan ve Pakistan vatandaşı oldukları belirtildi. G

Gözaltıların yanı sıra Lombardia, Campania ve Fruili Venezia Giulia bölgelerinde de 14 baskın yapıldı.

İlgili haberler