Guardian: AİHM'nin Kıbrıs kararı, Kırım'a emsal olabilir

Telif hakkı ECHR

Guardian gazetesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'ye "Kıbrıs işgali" nedeniyle verdiği tazminat cezasını haberleştirdi. Gazete, söz konusu kararın Kırım, Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin işgaline emsal oluşturabileceğini yazıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin 1974 yılında Kıbrıs'ı işgal etmesi ve akabinde adanın bölünmesiyle ilgili olarak Türkiye'yi 90 milyon Euro tutarında tazminata mahkum etmişti.

Guardian gazetesinin AİHM'nin verdiği cezanın bugüne kadarki verdiği en yüksek tazminat cezası olduğunu belirtiliyor ve mahkemenin daha önce Kıbrıs işgalinin hukuksuz olduğuna dair kararlarına da atıfta bulunuluyor.

Haberde, adanın bölünmesiyle kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yalnızca Türkiye tarafından tanındığı belirtildi.

Karara göre 30 milyon Euro tazminatın, çatışma sonrası kaybolanların akrabalarına verileceği, 60 milyon Euro tazminatın ise bölünme sonucu Türkiye tarafında kalan Kıbrıslı Rumlara verileceği kaydediliyor.

'Karar, diğer işgallere emsal olabilir'

Gazeteye kararı yorumlayan uluslararası hukuk profesörü Philippe Sands, kararın Gürcistan ve Ukrayna için emsal teşkil edebileceğini söyledi. Sands'e göre, her iki ülke de aynı gerekçelerle Rusya'nın hukuka aykırı işgalini iddia edebilir.

Sands, kararı şöyle değerlendirdi:

"Bu karar, hukuka aykırı bir işgal halinde, bu işgalin sonuç ve bedellerinin zamanla hafiflemediğine işaret ediyor. Kıbrıs'taki durum, Gürcistan'ın işgal altındaki Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde yaşananlarla benzerlik taşıyor. Kırım'daki durumu da aynı şekilde ele alabiliriz."

"Ben kararın benzer işgaller için bir kapı araladığını düşünüyorum. Bu, Mahkemenin benzer durumlarla karşılaştığında sorumluluk almaktan kaçınmayacağına da bir işaret."

İlgili haberler