'200 Boko Haram militanı öldürüldü'

Telif hakkı n

Nijerya'nın kuzeyinde üç köyün sakinlerinin radikal İslamcı Boko Haram militanlarının saldırısını püskürttüğü belirtiliyor.

Bir görgü tanığı BBC'ye Borno eyaletindeki Kala-Balge bölgesinde çıkan çatışmada 200 kadar militanın öldürüldüğünü söyledi.

Görgü tanığına göre köylüler bir korucu grubu oluşturdu.

Aynı bölgenin yakınlarında 10 gün önce bir pazar yerine düzenlenen saldırıda 300'den fazla kişi ölmüştü.

Boko Haram üyesi oldukları düşünülen militanlar, Gamboru Ngala kasabasında pazar yerinde beş saat süren bir kıyıma girişmişti.

Bir güvenlik yetkilisi Associated Press ajansına, Boko Haram'ın saldırıya geçeceği haberi üzerine Kale-Balge sakinlerinin savunma hazırlığı yaptığını söyledi.

BBC'ye konuşan görgü tanığı, çatışmadan sonra her yerin cesetle dolduğunu, bir köyde 50, başka bir köyde de 150 kadar ceset gördüğünü ve bunların hepsinin militanlara ait olduğunu düşündüğünü söyledi.

Aynı görgü tanığı militanlara ait 3 arabayla bir askeri aracın da ele geçirildiğini belirtti.

Salı gecesi Nijerya Hükümeti, bir ay önce bir yurda baskın düzeleyerek 200'den fazla kız öğrenciyi kaçıran Boko Haram'la müzakereye hazır olduğunu duyurmuştu.

Olay tüm dünyada büyük yankı yaratmış, bazı ülkeler Nijerya güvenlik güçlerine, çocukların bulunmasında yardımcı olacak uzmanlar göndermişti.

İlgili haberler