Libya: İslamcı militanlara saldırı, 24 ölü

Telif hakkı Reuters

Libya’nın Bingazi kentinde Cuma günü emekli general Halife Haftar'a bağlı birlikler ve İslamcı militanlar arasında çıkan çatışmalarda 24 kişi öldü, en az 120 kişi de yaralandı.

İslamcı militanlara karşı saldırılara ordu birliklerinin de katıldığı belirtiliyor.

Libya’nın geçici başbakanı Abdullah es-Sini saldırıyı kınayarak, devrime karşı yapılmış bir darbe girişimi olarak nitelendirdi.

Arap Baharı sonrası 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden beri Libya’da siyasi istikrarsızlık hüküm sürüyor.

Bingazi isyanın başladığı ve 11 Eylül 2012'de Amerikan elçiliğinde, elçi ile birlikte üç kişinin öldürüldüğü kent olarak Libya'nın en istikrarsız bölgelerinden biri.

Cuma günkü saldırıların emekli general Halife Haftar'a bağlı birlikler tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.

BBC’ye konuşan görgü tanıkları İslamcı militanlara ait üssün savaş uçakları ve helikopterler tarafından da vurulduğunu söyledi.

Fakat geçici Başbakan es-Sini bu saldırıyı onaylamadığını belirtti. Es-Sini saldırının hukuksuz olduğunu ve ordu birliklerinin kendilerinden emir almadığını açıkladı.

Orduda bölünmüşlük

Kaddafi ordusundan ayrılan Haftar, 2011 yılındaki ayaklanma sırasında muhalif güçlerin komutanı olarak Libya siyasetinde ön plana çıktı.

Şu an kendisine “Ulusal Ordu” ismini veren bir grubu yönetiyor.

Haftar, Şubat ayında hayati öneme sahip noktaların ele geçirdiğini ve Milli Genel Kongre'nin çalışmalarının durdurulduğunu açıklamıştı.

Trablus'taki merkezi yönetim Haftar’ın açıklamalarını kabul etmeyerek Haftar’a karşı meydan okumuştu.

BBC’nin Trablus'taki muhabiri Rana Cevat ise Libya ordusunun bölünmüş olduğunu ve nadir şekilde merkezi otoritenin emirlerini yerine getirdiğini söylüyor.