Kuzey Kore yönetimi çöken bina için özür diledi

Telif hakkı n

Kuzey Kore hükümeti geçen hafta bir apartmanın çökmesi sonucu halktan özür diledi.

Binada çok sayıda kişinin ölmüş olabileceği belirtiliyor.

Pyongyang'da Salı günü meydana geldiği belirtilen kaza resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından Pazar günü duyuruldu. Haberde binadaki olası can kaybı konusunda bilgi verilmedi. Ancak bazı uluslararası haber ajansıları 100'den fazla kişinin ölmüş olabileceğini belirtti.

'Sorumsuzluk'

KCNA'nın haberinde binanın kurallara uygun olarak yapılmadığı ve "inşaatı denetleyen yetkililerin sorumsuzca davrandığı" kaydedildi. Gözlemciler, Kuzey Kore'nin olumsuz bir haberi kabullenmesinin çok nadir görülen bir durum olduğunu, haberde üst düzey Kuzey Koreli yetkililerin özrüne yer verilmesinin de aynı derecede az rastlanan bir durum olduğunu vurguluyor. KCNA kazanın nedenini de belirtmedi ancak Pyongyanglıların "büyük şok geçirdiğini" aktardı.

Telif hakkı n

Güney Koreli bir yetkili, AP ajansına 23 katlı bir binanın çöktüğünü söyledi. Başka bir yetkili de Reuters ajansına binada 92 dairenin bulunduğunu belirtti, "Her dairede dört kişinin oturduğunu varsayarsak yüzlerce kişi ölmüş olabilir" dedi. Üst düzey bir yetkili, KCNA ajansına Kuzey Kore liderinin kazayı öğrendikten sonra çok üzüldüğünü ve bütün gece uyumadığını söyledi. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da çoğunluğu üst düzey parti üyeleri ve diğer ayrıcalıklı kişiler olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

İlgili haberler