Soma faciasında 24 gözaltı

Telif hakkı n

Soma'da 301 kişinin yaşamını yitirdiği kömür madeni faciasıyla ilgili soruşturmada Soma Madencilik'te üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

"İhmal sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekle" suçlanarak gözaltına alınanlar arasında madenin işletmecisi Alp Gürkan, Soma İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik'in de olduğu öne sürülüyor.

Sorgusu tamamlanan kişilerden 11'i tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk edildi.

Bu arada, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter mesajında faciayla ilgili adli ve idari soruşturmaların başlatıldığını belirterek "Kim olursa olsun sorumlular hak ettiği cezayı alacaktır" dedi.

Soma'ya komando

Kurtarma çalışmalarının sona erdirilmesinin ardından maden boşaltıldı.

İki ocak ağzının tuğla örülerek kapatıldığı belirtiliyor.

Eynez mevkisindeki maden ocağı sahasına girişler, arama kurtarma çalışmalarının sonlanmasıyla basın mensupları da dahil görevli olmayan herkese kapatıldı.

Madende görev yapan gazetecilerin sabah saatlerinde çıkarıldığı sahada, sadece İş Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri ile jandarma personeli ve maden çalışanları bulunuyor.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığının aldığı kararla tüm madencilik faaliyetlerinin durdurulduğu sahada, facianın nedenini ortaya koyacak deliller aynı kalmak koşuluyla yangının yol açtığı tahribatın giderilmesi için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 301'e yükseldiğini belirterek, tüm işçilerin çıkarıldığını söylemişti.

Maden faciası başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bazı şehirlerde protesto edilmişti.

Telif hakkı n

Manisa Valiliği Soma’da tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasakladı. Polis ilçe girişinde otobüs ve otomobilleri durdurup, neden geldiklerini sordu. Bazı kişilerin Soma’ya girişlerine izin verilmedi. İzmir, Ankara, İstanbul ve Denizli’den komando birlikleri gönderildi.

İlgili haberler