İtalya: AB seçim kampanyalarının başrolünde Hitler var

Telif hakkı Reuters

İtalya'da gelecek pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde seçim kampanyalarının başrolünde Hitler yer alıyor.

Ekonomik krizin de etkisiyle başta Almanya olmak üzere AB’nin “büyüklerine” halkın tepkisi artarken siyasi parti liderleri de hedeflerine Almanya’yı koyuyor.

İtalyan parti liderleri arasındaki atışmalarda ve AB temsilcilerine yönelik eleştirilerde sık sık Hitler ve Nazi benzetmeleri yapılıyor.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi, halk hareketi olarak ortaya çıktıktan sonra İtalya’nın en büyük ikinci partisi konumuna yükselen 5 Yıldız Hareketi’nin lideri Beppe Grillo’yu “her şeyi ve herkesi yok etmeyi istemekle suçladı” ve Hitler’e benzetti.

AB karşıtı eski komedyen Grillo ise bu suçlamaya karşılık olarak “Ben Hitler değilim, Hitler’in ötesiyim” dedi.

Grillo, “Bize faşist, Nazi diyorlar ama aslında bize teşekkür etmeliler. Çünkü bu ülkede isyanlar olmadıysa ve bir neo-Nazi partisi kurulmadıysa bu bizim sayemizdedir” dedi.

Nazi kıyaslamalarından payını, AP Başkanı Alman politikacı Martin Schulz da aldı.

Telif hakkı AFP

Silvio Berlusconi’nin, geçmişte “toplama kampı şefine” benzettiği Schulz’a benzer bir saldırı da Beppe Grillo’dan geldi.

Grillo, kendisini Sovyet diktatör Stalin’e benzeten Schulz için şunları söyledi:

“Almanlar Stalin’e teşekkür etmeli. Stalin olmasaydı Schulz şimdi alnında bir gamalı haçla mecliste oturuyor olurdu. Schulz, s… git!”

Grillo, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de ağır bir hakarette bulundu. Grillo, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi eleştirirken “O küçük moron gibi Avrupa’ya gidip bütçe görüşmeleri yapmayacağız, o tombul Alman k… öpmeyeceğiz” dedi.

Başbakan Matteo Renzi ise, AB seçimleri kampanyasında Hitler ve Nazi göndermelerine başvurulmasının yakışıksız olduğunu söyleyerek rakiplerini eleştirdi. Renzi, “Hitler, şaka yollu olsa bile anılmamalı. Seçim reklamına dönüştürülmemeli” dedi.

Seçim tahminleri

AP seçimleri İtalya’da Matteo Renzi liderliğindeki Demokratik Parti (PD) hükümeti için bir test olarak görülüyor.

Seçilmeksizin, parti içi lider değişimiyle iktidara gelen Renzi’nin halk desteğinin bu seçimlerle anlaşılacağı yorumları yapılıyor.

Geçen hafta yayınlanan anketler, PD’nin yüzde 34 civarında oyla birinci parti olduğunu, 5 Yıldız Hareketi’nin yüzde 24, Berlusconi’nin Forza Italia’sınınsa yüzde 19 oya sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak analistler, 5 Yıldız Hareketi’nin tahmin edilenden daha fazla oy alabileceği öngörüsünde bulunuyor.

İlgili haberler