Boko Haram krizi: Nijerya'da intihar saldırısı, 4 ölü

Telif hakkı AFP

Nijerya'nın kuzeyindeki Kano şehrinde meydana gelen intihar saldırısında biri çocuk 4 kişi hayatını kaybetti.

Pazar günü meydana gelen patlama gece hayatının yoğun olduğu ve bir çok barın bulunduğu bir sokakta oldu.

Görgü tanıklarına göre Sabon Gari isimli Hristiyan bölgesinde meydana gelen patlamaya bomba yüklü bir araç sebep oldu.

Saldırının Fransa'nın başkenti Paris'te haftasonu Boka Haram'a karşı düzenlenen güvenlik zirvesinden sonra gelmesi dikkat çekiyor.

Başta Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan olmak üzere Benin, Kamerun, Nijer ve Çad liderlerinin katıldığı Nijerya Güvenlik Zirvesi'nde Boko Haram'a karşı ortak bir eylem planı kararı alınmıştı.

Yetkililer patlamanın yerel saatiyle 22.00 civarında olduğunu belirterek bombacının da aralarında olduğu beş kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Patlamayı henüz kimse üstlenmezken, radikal İslamcı örgüt Boko Haram'ın geçmişte Kano'da ve ülkenin kuzeyindeki diğer bölgelerde saldırılar gerçekleştirdiği biliniyor.

BBC'nin Nijerya muhabiri Will Ross patlamanın çok şiddetli olduğunu ve araçtan geriye sadece motorunun kaldığını söyledi.

Kano, Nijerya'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu kuzey bölgesindeki en büyük şehri.

Nijeryalı yetkililer hali hazırda Boko Haram tarafından kaçırılan 200'den fazla kız çocuğunu bulmak için çalışma yürütüyor.

2012 yılının Ocak ayında Boko Haram'ın düzenlediği bir dizi saldırıda 150'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Nijerya'daki şiddet sadece ülkenin kuzeyiyle sınırlı değil.

Bu ayın başlarında başkent Abuja'da bombalı araçla düzenlenen saldırıda 19 kişi ölmüş, 60 kişi yaralanmıştı. Patlama Nisan ayında 70 kişinin öldüğü başka bir patlamanın meydana geldiği otobüs durağı yakınlarında meydana gelmişti.