Meclis grup toplantılarında gündem Soma'ydı

Telif hakkı AFP

Soma'da yaşanan ve 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından, partiler ilk grup toplantılarını yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı grup konuşmasında, medyayı sert bir dille eleştirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) grup toplantısında konuşan Erdoğan, Soma faciasına ilişkin bazı gazetecilerin yorumlarına şöyle tepki gösterdi:

"Çıkmış bir insan müsveddesi Soma'daki madencilerin bizim Manisa'da mitingimizde baretleriyle oraya katılışlarını gerekçe göstererek diyor ki 'Bunlar buna müstehaktır' diyor. Neymiş, sadece zeybek oynarken kendisi diz çökermiş. Şimdi ben diyorum ki, önce sen patronunun önünde diz çöktüğünü söyle, paranın önünde diz çöktüğünü söyle, şöhretin, seviyesizliğin, basitliğin önünde nasıl diz çöktüğünü söyle. Sadece zeybek oynarken diz çökermiş. Evet, sürüngen sürüngendir, ayağa kalkamaz ki diz çökebilsin."

Sert ifadeler kullanan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bir başkası çıkmış, diyor ki 'Ne şehit ne gazi, bunlar Niyazi.' Bu da bu kadar alçak. Bir başka edepsiz, ahlaksız çıkmış, bunun bir musibet olduğunu, o madencilerin ve milletin bunu hakkettiğini söyleyecek kadar şerefini, haysiyetini, insanlığını ayaklar altına alıyor. Niye? Çünkü Pensilvanya'daki örgüt liderini bir elebaşı değil, haşa bir Mehdi, Mesih gibi görüyor. Ocaklarına ateş düşsün dedi ya, zavallı. Küçük beyinli, liderinin o bedduasının tuttuğunu, o bedduanın da gidip Soma'daki o masum, mazlum madencileri bulduğuna inanıyor. Yazıklar olsun."

BBC Türkçe'nin haberinde yer alan görüntülerle ilgili konuşan Erdoğan, "Bir başkası uluslararası bir televizyonun Türkiye'deki bir muhabiri gidiyor, 2 tane figüran buluyor, madenci yakınıymış gibi onlara rol yaptırıyor. Bunu da bütün dünyaya servis ediyor" dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İçerideki bu fırsatçılar, dışarıdaki basına yalan, iftira ne varsa servis edip, kendi ülkesine düşmanın yapamayacağını yapmaya yelteniyor."

'Bizim kültürümüzde buna "nebbaşlık" denir'

Başbakan Erdoğan, bazı yaklaşımları "fırsatçılık" olarak nitelendirdi ve buna izin vermeyeceklerini söyledi:

"Biz bu fırsatçılığa pabuç bırakmayız, bu ahlaksızlığa eyvallah demeyiz. Bizim kültürümüzde buna nebbaşlık denir. mezar soygunculuğu denir. Bu kirli ellerin, bu kirli zihniyetin şehitlerimizin aziz hatıralarına dokunmasına izin vermeyiz" dedi.

Erdoğan, "malum medya" olarak nitelediği grupları ise "fırsatçılık" yapmakla suçladı:

"O malum medya kuruluşları, siyasetçiler 301 şehit üzerinden fırsat devşirmek için avuçlarını ovuşturuyorlar. Gezi olaylarında bir kaç ölüm olsa güzel olur diyenler vardı ya, madenden daha fazla şehidin çıkması için ahlaksızca temenni de bulundular. Soma'nın yerini haritada gösteremezler."

Bazı medya kuruluşlarının sorumlu habercilik yaptığı belirten Erdoğan, "Soma'daki acıyı bir haber nesnesinden çok milletin ortak acısı olarak gören ve bu hissiyatla yansıtan, medya mensuplarına, gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

301 madenciye saygı duruşu

Telif hakkı AFP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, grup toplantısına katılanları Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için ve geçen hafta kalp krizi sonucu hayatını kaybeden CHP İstanbul milletvekili Mevlüt Aslanoğlu için saygı duruşuna davet etti.

Kılıçdaroğlu, Soma faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ismini tek tek okudu.

Geride kalanların haklarını arayacağına söz veren Kılıçdaroğlu, herkese başsağlığı dileyerek toplantıyı sonlandırdı.

'Erdoğan manen bitmiş, aklen tükenmiş, kalben iflas etmiştir'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Bahçeli, Erdoğan'ın diğer ülkelerde yaşanan kazaları referans göstermesine atıf yaparak, "Allah'tan Başbakan 14. yy'daki veba salgınından bahsetmemiştir. Allah'tan grip salgını aklına gelmemiştir. Başbakan eğer dur durak bilmeseydi eğer önüne konulsaydı Titanic isimli yolcu gemisinin 1912'de buz dağına çarpıp denize gömülmesinden örnek verebilirdi" dedi.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın manen bittiğini, aklen tükendiğini ve kalben iflas ettiğini ifade etti. Erdoğan'ın verdiği örnekleri eleştiren Bahçeli, bu durumun Türkiye'yi nasıl bir kafanın yönettiğini gösterdiğini söyledi.

'Gerçeklik tüm çıplaklığıyla ortaya konmalı'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısına katılan Eş Genel Başkanlar Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, siyah kurdele taktılar. Toplantıya katılanlar faciada hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

Partisinin toplantısında konuşma yapan Eş Genel Başkan Ertuğrul Kürkçü, hayatını kaybeden işçi yakınlarına başsağlığı diledi. Kürkçü, hem acıyı paylaştıklarını hem de bunun hesabını soracaklarını ifade etti.

Hükümeti eleştiren Kürkçü, Soma'da tam olarak ne olduğunun bilinmediğini ve buna hükümetin sebep olduğunu ileri sürdü. Kürkçü, Somalıların verilen rakamları inandırıcı bulmadığını belirterek, "Bu inanışı gidermek için yapılacak tek şey sorunun hakiki gerçekliğini tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktan ibarettir" dedi.