BM'de 'Esad yönetimi yargılansın' çağrısı

İsviçre önderliğinde 60'a yakın ülke Suriye yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması için çağrıda bulundu.

Fransa, Suriye'deki olası savaş suçlarının ve insanlığa karşı işlenen suçların incelenmesi için Birleşmiş Milletler'e (BM) Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin devreye girmesi önerisini sunmuştu.

İsviçre'nin BM Büyükelçisi Paul Seger, BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı çağrıda Fransa'nın önerisi doğrultusunda bir karar alınması çağrısını yaptı.

Ancak bu tür bir önerinin Güvenlik Konseyi'ne gelmesi halinde öneriyi Çin ve Rusya'nın veto etmesi bekleniyor.

Çin ve Rusya daha önce de benzer inceleme önergelerini veto etmişti.

BM temsilcileri, Fransa'nın önerisinin de reddedilmesi halinde sonuç alınamayan inceleme önerisi sayısının 4'e çıkacağını belirtiyor.

'İşkence' fotoğrafları

Nisan ayı içerisinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlıları tarafından işkence edildiği iddia edilen Suriyelilerin fotoğrafları BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmuştu.

Şam yönetiminden ayrılan bir yetkilinin sızdırdığı tahmin edilen fotoğraflarda, işkenceye maruz kalan kişilerin darp edildiği ve bir sicimle nefessiz bırakıldığı iddia ediliyor.

İsviçre'nin BM Büyükelçisi Sager, Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta "Güvenlik Konseyi ve BM, Suriye'deki çatışmaların kurbanları için adalet adına adım atmakla yükümlü" dedi.

Mektubun altında 60'a yakın BM büyükelçisinin de imzasının bulunduğu ifade edildi.

ABD mektubu imzalamasa da, Fransa'nın önergesini desteklediğini daha önce dile getirmişti.

Batılı güçler, Şam yönetiminin işlediği suçlar arasında sivillere yönelik sistematik işkence ve kimyasal saldırılar olduğunu savunuyor.

İlgili haberler