Arınç: Başbakan Soma'da yumruk atmadı

Telif hakkı AFP

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta maden faciası sonrası gittiği Soma'da kimseye yumruk atmadığını söyledi.

Bülent Arınç, "Başbakanımız görebildiğim kadarıyla kimseye yumruk atmadı. Kendisine yumruk atıldığını söyleyen kişi de dördüncü defa ifadesini değiştirmiş. Bu durumda kendisine ne kadar itibar edilir?" dedi.

Arınç ayrıca Başbakan Erdoğan'ın iddia edildiği gibi bir gösterici hakkında "İsrail dölü" ifadesini de kullanmadığını belirtti.

301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ele alındığı bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Arınç'a gazeteciler, Soma'da bir göstericiye tekem atarken görüntülenen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in "yedi gün iş göremez" raporu alması ile ilgili görüşünü de sordu.

Bülent Arınç bu soruya, "Yerdeki birinin tekmelenmesi feci bir olay. Rapor konusu ise trajikomik" cevabını verdi.

Arınç görevden alınacak bakan olup olmayacağı şeklindeki bir soruyu ise "Sayın Başbakanımız ne takdir ederse, o olur" diyerek yanıtladı.

'İdari soruşturma başlatıldı'

Başbakan Yardımcısı Arınç, Soma'daki facia ile ilgili olarak sadece adli değil idari soruşturma da başlatıldığını açıkladı. İdari soruşturmayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yürütüyor.

Arınç, hayatını kaybeden işçilerin "şehit" sayılmaları konusunda ise şu ana kadar verilmiş bir karar olmadığını söyledi.

"Madencilikte tedbirlerin ağır ve ciddi olması lazım" diyen Arınç, iş kazasının nedenlerini mutlaka öğreneceklerini ifade etti.

Arınç, "madenlerin kapatılması" önerisini gerçekçi bulmadıklarını ancak maden üretiminin bu şartlar altında devam etmemesi gerektiğinin de farkında olduklarını vurguladı.