11 tarihi hesap hatası

Fransız Demiryolları İşletmesi SNCF'nin milyonlarca belki de milyarlarca dolara mal olan hesap hatası, haftaya damgasını vuran haberler arasında yer aldı.

Bu yanlışlık, geçmişte yapılan, küçük olmasına rağmen çok pahalıya; hatta ölümlere neden olan diğer hesap hatalarını akıllara getirdi:

20.5 milyar dolarlık yanlış sipariş

Telif hakkı n

Fransız demiryolları işletmecisi SNCF 20.5 milyar dolara 2000 yeni tren siparişi verdi. Ancak daha sonra bu trenlerin birçok platform için geniş olduğu anlaşıldı.

Platformlarda genişletme çalışmaları başlatıldı. Hesap hatası şirkete şimdiye kadar 68 milyon dolara mal oldu. Çalışmalar devam ediyor ve maliyetin çok daha artması bekleniyor.

Meteoroloji uydusu kayboldu

Telif hakkı n

İlk gezegenler arası meteoroloji uydusu olarak planlanan ve Mars'ın yörüngesinde dolanması tasarlananan "Mars Orbiter" 1999'da kayboldu. NASA ekibi hesaplamada İngiliz ölçü birimini, 125 milyon dolarlık uydunun sipariş edildiği şirket de uydunun yazılımında metrik sistemi kullanmıştı. Uydunun Mars'ın atmosferinde parçalandığı sanılıyor.

Dünyanın en güçlü savaş gemisi battı

Telif hakkı n

1628'de İsveç'te bazılarınca dünyanın en güçlü savaş gemisi olarak kabul edilen Vasa, ilk yolculuğunda bir mil bile gidemeden, kalabalığın dehşet dolu bakışları arasında sulara gömüldü, 30 kişi öldü. 64 bronz top taşıyan geminin enkazı 1961'de çıkarıldı. Enkazı inceleyen uzmanlar, geminin iskele ve sancak tarafının asimetrik olduğunu belirledi.

Uçağın havada yakıtı bitti

Telif hakkı n

1983'te Kanada Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Gimli kasabası üzerinde yakıtı bitti. Kanada 1970'te metrik sisteme geçmişti ve bu, filonun metrik sistemi kullanan ilk uçağıydı. Uçağın yakıt göstergesi bozuktu. Mürettebat yakıt ikmali yapılırken ne kadar yakıt alacaklarını "yakıt çubuğuyla" ölçmüştü. Hesaplama doğru yapıldı ancak yakıt kilo üzerinden alınacakken 0.45kg'ye karşılık gelen pound üzerinden alındı. Pilot hiç yakıtı kalmayan uçağı güvenli bir şekilde Gimli'ye indirmeyi başardı.

Hubble'ın bulanık fotoğrafları

Telif hakkı n

Hubble teleskobu, güzel uzay fotoğraflarıyla ünlü ve NASA'nın en büyük başarılarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak Hubble'ın serüveni sorunlu başladı. Teleskobun ilk gönderdiği fotoğraflar bulanıktı. Bu teleskobun ana aynasının çok fazla düz olmasından kaynaklanıyordu. Aslında 2.2 mikronluk yani insan saçının 50'de biri kadar bir kalınlık farkı vardı. Hata 1993'te Costar adlı bir araçla düzeltildi.

Çatlak çan

Telif hakkı n

İngiltere parlamentosundaki büyük çan Big Ben 1857'de denenirken çatladı ve eritilerek yeniden yapıldı. 1859'da tam üç günde yerine konan yeni çan da çatladı. Sorunun nereden kaynaklandığı konusunda tartışma başladı. Hatta hakaret davası açıldı. Bir teoriye göre çanın yaklaşık 330 kiloluk dev tokmağı çok ağır geliyordu. İkinci çan değiştirilmedi. Sadece çan, çevresinin sekizde biri kadar döndürüldü. Tokmak ise daha hafifiyle değiştirildi.

Dev maket sahneye sığmadı

Telif hakkı n

1984'te "This is Spinal Tap" adlı komedi filminde hayali bir rock grubunun üyeleri sahne gösterileri için, İngiltere'de neolitik çağdan kalma Stonehenge'in 18 feet'lik bir kopyasını sipariş eder. Ancak yanlışlıkla, peçeteye yazılan siparişte feet (30.48 cm) yerine inç (2.54 cm) yer alır. İlginç bir şekilde ve muhtemelen tesadüfen İngiliz rock grubu Black Sabbath 1983'teki Born Again turunda benzer bir sorun yaşadı. Stonehenge'in maketi o kadar büyüktü ki "taşlardan" pek azı sahneye sığdı. Yanlışlığa metreyle feet'in karıştırılmasının neden olduğu söyleniyor.

Deniz seviyesi farkı

Telif hakkı n

Deniz seviyesi nedir? Bu bir yerden bir yere göre değişiyor ve birçok ülke farklı kıstaslar kullanıyor. Örneğin İngiltere deniz seviyesinde Cornwall'ı temel alıyor, Fransızlar Marsilya'yı. Almanya Kuzey Denizi'ni, İsviçre de, Fransa gibi Akdeniz'i. Bu durum Almanya ile İsviçre arasındaki bir köprüde soruna neden oldu. 2003'te köprünün iki yakası birleştirilirken bir tarafın diğer taraftan 54 santimetre yüksek olduğu anlaşıldı. İki tarafın deniz seviyeleri arasında 27 santim fark vardı ama fark anlaşılamayan bir nedenle iki katına çıkmıştı. Sonunda Alman tarafında köprünün seviyesi alçaltıldı.

Güney Kutbu'nda ölümcül hata

Telif hakkı n

Kutup kaşifi Robert Falcon Scott, 1910-1912 yılları arasında Güney Kutbu'na yaptığı yolculuk sırasında beraberindeki kişilerin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olacağı konusunda ölümcül bir hata yaptı. Ekip üyelerine günde 4500 kalorilik yiyecek verildi. Ancak yükseklik ve zorlu koşullar nedeniyle bugün bunun 3000 kalori az olduğu düşünülüyor. Ekip üyeleri hedeflerine vardıklarında ve dönüşe geçtiklerinde 25'er kilo zayıflamıştı. Scott ve beraberindekilerin açlıktan öldükleri düşünülüyor.

Eksik pist

Telif hakkı n

2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda açılıştan bir gün önce biatlon pistinin 40 metre eksik olduğu anlaşıldı. Hata üç gün içinde aceleyle düzeltildi. Ancak yüzme havuzlarının uzatılması bu kadar kolay değil. Londra'daki Cyrstal Palace ve Leeds kentindeki 50 metrelik Olimpik havuzların birkaç santim küçük olduğu, bu hatanın fayansların kalınlığının hesaba katılmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Köprü sallandı

Telif hakkı n

Haziran 2000'de 2. milenyum dolayısıyla Londra'da Thames nehri üzerine yeni bir köprü inşa edildi. Ancak 350 metre uzunluğundaki köprü, hesap hatası yüzünden açılışta tehlikeli bir şekilde sallanınca ertesi yıl yeni amortisörler eklendi. Köprü Şubat 2002'de yeniden açıldı.