Okmeydanı'nda ikinci ölüm

Telif hakkı AFP

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu dün Okmeydanı'nda yaşanan olaylarda Uğur Kurt dışında bir kişinin daha öldüğünü açıkladı.

Mutlu, hayatını kaybeden diğer kişinin kimliğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Kurt'un ölümünün ardından Okmeydanı'nda gerçekleştirilen gösterilere polis müdahale etmiş, polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Hayatyını kaybeden ve kimliği henüz tespit edilemeyen vatandaşın patlatılan parça tesirli bomba nedeniyle öldüğü belirtildi.

8'i polis toplam 9 yaralı

Mutlu, dün akşam çıkan olaylarda 8'i polis, toplam 9 kişinin yaralandığını da belirtti.

Dün Cemevi'nde boğazına isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybeden Uğur Kurt'un cenazesinin bugün kaldırılacağını söyleyen Mutlu, "Cenzaeye katılmak isteyen vatandaşlarımızı, kışkırtmaya çalışacak olan gruplara karşı uyarıyorum" dedi.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmasında dün Okmeydanı'nda yaşanan olayları yorumladı.

Erdoğan şunları söyledi: "Dün ellerinde Molotof kokteylleriyle polisimize saldırdılar. Bir Molotof kokteyli polis aracının içine düştü. Polisler kendilerini zor kurtardı. Tüm bunlara karşı polis eli kolu bağlı mı dursun? Nasıl sabrediyorlar ben bunları anlayamıyorum."

Polis aracı taşlandı

Okmeydanı'ndaki olaylar bugün de devam ediyor.Doğan Haber Ajansı, bir grup eylemcinin yoldan geçen polis aracını taşladığı bilgisini geçti.

Yüzleri maskeli eylemciler ilk olarak boş bir çevik kuvvet midibüsünü taşladı, ardından ise zıhlı araç taşlandı.

Eylemciler daha sonra içi polis dolu bir çevik kuvvet midibüsünü taşlamaya başladı.

Bu sırada polisler midibüsün içinden dışarıya gaz bombası atmaya çalıştı. Ancak gaz içerideki polisleri etkiledi. Geri geri kaçmaya çalışan midibüs kaldırıma çıktı.

İlgili haberler