Uğur Kurt’un cenazesi kaldırılıyor

Telif hakkı DHA

Dün Okmeydanı’ndaki polis müdahalesi sırasında silahla vurularak ölen Uğur Kurt’un cenazesi Okmeydanı Cemevi’nde yapılacak törenin ardından Sivas’ta toprağa verilecek.

Cenaze töreniyle ilgili BBC Türkçe'ye bilgi veren Okmeydanı Cemevi yetkilileri, bugün TSİ 11.00'de Cemevi'nde gerçekleştirilmesi planlanan basın açıklaması programının da hala geçerli olduğunu söylediler.

Yetkililer cenaze töreninin TSİ 16.00'da yapılacağı söylediler.

Törenin ardından Kurt'un naaşı Sivas Hafik İlçesi Üzeyir Köyü'nde toprağa verilecek.

Berkin Elvan'ın ölümü ve Soma'daki maden faciasını protesto için Okmeydanı'nda dün gerçekleştirilen bir gösteriye polis müdahalesi sırasında cenaze töreni için Okmeydanı Cemevi’nde bulunan Kurt silahla başından vurularak hastaneye kaldırılmıştı.

Kurt dün akşam saatlerinde öldü.

İstanbul’da olayı protesto etmek için dün akşam Okmeydanı, Gazi Mahallesi ve Sancaktepe’de gerçekleştirilen gösterilere polis müdahale etti.

Polis göstericilere biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi kullanırken göstericiler polise molotof kokteyli ve taş attı.

Dün akşamki çatışmalarda yaralananar oldu

Olaylarda yedisi polis en az dokuz kişinin yaralandığı bildiriliyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bu gece Okmeydanı'nda polise yönelik el yapımı parça tesirli bombalı saldırıda, 1'i ağır 2 vatandaşımız ve 7 polisimiz yaralanmıştır" dedi.

Telif hakkı AP

Evli ve bir çocuk babası olan Kurt silahla vurulmuş, boğazına isabet eden kurşun nedeniyle ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Yön Haber internet sitesi, Cemevi'nin güvenlik kamera kayıtlarına yansıyan Kurt’un vurulma anına ilişkin görüntüleri yayınladı.

Arınç'tan açıklama

Dün BBC Türkçe'ye olay anını anlatan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, "Burada cenazemiz vardı. Cenazeyi kaldırmak için hazırlık yapılıyordu... O arkadaş da [Uğur Kurt] cenazeye gelmişti" dedi.

Çatışma sesleri duyduklarını belirten Şahin şöyle devam etti: "Silah seslerinin bize doğru geldiğini duyduk. Sağa sola kaçıştık. Tam o sırada yanımızdaki bir kişinin yere düştüğünü gördük. Yaralı kucağımızdaydı. Havluyla tampon yapmaya çalıştık. O sırada Cemevi içerisine biber gazı atıldı. Ambulans 20-25 dakika içinde geldi."

Telif hakkı REUTERS

İstanbul Valisi Mutlu, Okmeydanı'ndaki olayla ilgili açıklamasında da "Elbette kullanılan bir silah var. Medyaya da yansıyan silahlı görüntüler var" demişti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da yaşamını yitiren Uğur Kurt'un 'çatışan gruplar içerisinde olmadığını' söyledi ve polislerin kullandığı silahların balistik muayenesinin yapılacağını ekledi.

İlgili haberler