Rusya: Ukrayna Cumhurbaşkanı ile diyaloğa hazırız

Telif hakkı AP

Ukrayna'da "çikolata kralı" olarak bilinen işadamı Petro Poroşenko'nun kazanması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Rusya'dan ilk açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni cumhurbaşkanı ile doğrudan diyaloğa hazır olduklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov diyalog için 'Batı arabuluculuğuna ihtiyaçları olmadığını' da ekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olumlu karşıladıklarını söyleyen Lavrov, seçimin kazandığı belirtilen işadamı Petro Poroşenko'yla görüşmeye hazır olduklarını ifade etti.

Lavrov, Poroşenko'nun "Moskova ile ilişkilerin normelleştirilmesi ve Doğu ülkeleriyle diyalog kurulmasına" dair sözlerine de öndem verdiklerini belirtti.

Moskova ile Kiev'in arası, eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Batı yanlılarının protestoları sonucu Şubat ayında devrilmesinin ardından açılmıştı.

Zafer "çikolata kralı"nın

Ukrayna'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, "çikolata kralı" olarak bilinen işadamı Petro Poroşenko kazanması bekleniyor.

Sandık çıkış anketleri Poroşenko'nun oyların yüzde 55'inden fazlasını aldığına işaret ediyor.

Telif hakkı n

Poroşenko, seçimin ardından yaptığı ilk açıklamada Doğu Ukrayna'daki askeri operasyonlara değindi ve "Operasyonları destekliyorum ancak bu operasyonların şeklinin değişmesi gerektiğini de düşünüyorum" dedi.

Poroşenko, operasyonların daha kısa süreli ve daha "etkin" olması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı olarak ilk yurtdışı ziyaretini Polonya'ya gerçekleştireceğini belirten Poroşenko, 4 Haziran'da ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra Avrupa Birliği liderleriyle görüşeceğini söyledi.

İlgili haberler