Hindistan'ın yeni lideri Modi yemin etti

Telif hakkı AFP GETTY

Hindistan seçimlerini kazanan Narendra Modi, Yeni Delhi'de yapılan törende yemin ederek resmen Başbakan oldu.

Törene, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve diğer bölge ülke liderleri katıldı.

Navaz Şerif'in katılımı büyük yankı uyandırdı çünkü Hindistan ve Pakistan 1947'de bağımsızlıklarını kazandıklarından beri, ilk defa, bir başbakan diğerinin yemin törenine katılıyor.

BJP partisinin lideri Narendra Modi, son seçimlerde büyük bir başarıya imza atarak, oyların yüzde 66'sından fazlasını aldı.

BJP'nin oy oranı, son 30 yılın rekoru olarak kayıtlara geçti.

BBC Hindistan muhabiri Soutik Biswas "Şimdi Modi'den beklenen ve muhtemelen kendisinin de tercih edeceği şey, kolay sonuç alabileceği politikalara odaklanmak ve yatırımları hızlandırmak olacaktır" dedi.

'Yeni bir sayfa'

BBC muhabiri Sanjoy Majumder, törende tüm gözlerin Navaz Şerif'te olduğunu söyledi.

Şerif'in eski Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'i tebrik etme anı, kameralara böyle yansıdı.

Telif hakkı AFP

Hindistan ve Pakistan, 60 yıllık geçmişlerinin 3 yılını savaşarak geçirmiş iki ülke.

Her iki ülkenin komşuluklarından ziyade, aralarındaki anlaşmazlık öne çıkıyor.

Narendra Modi'nin partisi BJP, Pakistan'da katı bir tutumu destekliyor.

Ancak ilişkilerde farklı bir gidişat seziliyor. Hindistan Haber Ajansı "Press Trust of India'ya konuşan Şerif, " Pakistan Hindistan'la ilişkilerinin düzelmesini istiyor. Ben de Yeni Delhi'ye gideceğim ve barış mesajı götüreceğim" demişti.

Tören alanına varan Pakistan Başbakanı, NDTV'ye bir açıklama yaparak "Bu harika bir an ve harika bir fırsat. Birbirimizle iletişime geçebilmemiz için önümüzde bir şans var. İlişkilerimiz için yeni bir sayfa açılabilir" dedi.

Şerif ayrıca her iki ülkenin benzer bir gelenek ve kültürden geldiğini, bunun ilişkileri güçlendirmek konusunda faydalı olacağını söyledi.

"Korkulardan, güvensizlikten ve kaygılardan arınmalıyız. Her iki ülke de on yıllardır sıkıntısını çektiği bölgesel huzursuzluk ve güvensizlikten kurtulmalı."

Telif hakkı AFP

Navaz Şerif ve Narendra Modi'nin ikili bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yemin törenine Sri Lanka Başkanı Mahinda Rajapaksa, Afganistan Başkanı Hamid Karzai, Butan Krallığı Başbakanı Tshering Tobgay, Nepal Başbakanı Sushil Koirala ve Maldiv Cumhuriyeti Başkanı Abdulla Yameen Abdul Gayoom da katıldı.

Törende birkaç bin misafirin bulunduğu kaydedildi.

Bangladeş Başbakanı Japonya ziyaretine gittiğinden, ülkeyi hükümet sözcüsü Shirin Chaudhury temsil etti.

Tören sırasında Yeni Delhi kentinde sıkı güvenlik önlemleri ve katı trafik kısıtlamaları uygulandı. Başkanlık sarayının etrafındaki tüm ofislerin beş saat öncesinden kapatıldığı belirtildi.

İlgili haberler