Fransa'da ana muhalefet liderinden istifa kararı

Telif hakkı Reuters

Fransa'da ana muhalefet lideri Jean-Francois Cope, yolsuzluk suçlamaları sonrası istifa kararı aldı. Cope, 15 Haziran'da görevi bırakacak.

Cope'nin, Halk Hareketi Birliği Partisi'nin (UMP) 2012'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi kampanya faaliyetleri sırasında, partisinin açıklarını kapatmak için belgede sahtecilik yaptığı iddia ediliyor.

İddiaya göre Cope, partinin kampanya çalışmasını yürüten Bygmalion adlı şirketten 11 milyon euroluk (yaklaşık 15 milyon dolar) sahte fatura istedi.

Cope ise, partinin mali işleri ile ilgili bilgisi olmadığını iddia ediyor ve herhangi bir yasa dışı işlem yapmadığını savunuyor.

Yeni lider Ekim'de seçilecek

UMP, Fransa'da pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı ve AB karşıtı Ulusal Cephe'nin gerisinde kalmıştı.

Partinin yeni lideri ekim ayında seçilecek. O döneme dek UMP'yi eski başbakanlar François Fillon, Alain Juppe ve Jean-Pierre Raffarin birlikte yönetecek.

UMP'nin yeni liderinin kim olacağı, partinin 2017'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde göstereceği adayın belirlenmesinde de etkili olacak.

Muhtemel adaylar arasında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Fillon ve Juppe'nin de adı geçiyor.

İlgili haberler