Hollanda: 'Anti semitizmle mücadele' önergesine onay

Telif hakkı Reuters

Avrupa Parlamentosu seçimlerinden aşırı sağ partilerin güçlenerek çıkması ve son dönemde Yahudi kuruluşlarına yönelik saldırılardaki artış Hollanda'yı tedirgin ediyor.

Hollanda Parlamentosu, Salı günkü oturumunda Avrupa'da yükselen "Yahudi düşmanlığı ve ırkçılık" konusunu ele aldı.

Parlamento, aşırı dinci Toplumcu Reform Partisi'nin (SGP), "Avrupa genelinde yükselen anti semitizmle mücadele edilmesi" yönündeki önergesini kabul etti.

Önergenin görüşülmesi sırasında söz alan Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, ırkçılığı sert bir dille eleştirdi.

Kriz dönemlerinde Avrupa'nın Yahudileri ve Çingeneleri hedef aldığını anımsatan Hollandalı bakan, yeni 'günah keçisi'nin Müslümanlar olduğunu söyledi.

Timmermans, 'Avrupa projesi'nin en büyük düşmanını, "anti semitizm, ırkçılık, ayrımcılık ve İslamofobi" diye açıkladı.

Avrupalıların kriz dönemlerinde "günah keçisi aradığını" söyleyen Hollandalı bakan, Yahudilerin, Çingenelerin, Müslümanlar ve diğer azınlıkların hedef haline geldiğini vurguladı.

Timmermans, "Avrupa'nın 'günah keçileri' geçmişte Yahudiler ve Çingeneler olmuştur. Şimdi ise sıkça Müslümanlar gündeme gelmekte" diye konuştu.

Timmermans anti semitizmi, "Avrupa ruhunun en karanlık parçalarından biri" diye tanımladı. Politikacıların görevinin, başta Yahudiler olmak üzere diğer gruplara yönelik suçlamayı bastırmak olduğunu söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı, Macaristan, Avusturya ve Fransa'daki aşırı sağcı partileri, anti semitik söylemleri nedeniyle uyardı.

Timmermans, insanların içlerindeki ırkçı duyguları aşma yeteneğini geliştirmesinin en büyük zafer olduğunu dile getirdi,

Olağanüstü önlem alındı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Yahudi Müzesi'ne yönelik saldırı, Hollanda'yı bu konuda daha duyarlı davranmaya itti. 4 kişinin öldüğü saldırı sonrası Hollanda'daki Yahudi kuruluşları için olağanüstü koruma önlemleri alındı.

Ülkedeki Yahudi okulları, sinagoglar, Yahudi Dokümantasyon Merkezi ve Yahudi yardım kuruluşları çevresinde çok sayıda polis görevlendirildi. Adalet ve İçişleri bakanlıkları, Yahudi kuruluşlarına olası saldırı konusunda güvenlik birimlerini uyardı.

Polis kaynakları, bakanlıkların uyarısı olmadan da Yahudi kuruluşlarının, kendileri için "öncelikli" kuruluşlar olduğunu bildirdi.

İlgili haberler