Mısır'da seçimler üçüncü güne uzatıldı

Telif hakkı GETTY

Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemlerininbir gün süreyle uzatılacağı açıklandı.

Mısır Seçim Komisyonu'nun açıklaması oy verme işleminin bitmesine bir saat kala yapıldı. Açıklamanın seçimlere katılımın beklenenden az olması üzerine yapıldığı düşünülüyor.

Müslüman Kardeşler taraftarları ve devrik lider Hüsnü Mübarek karşıtı Tahrir Meydanı gösterilerini düzenleyen liberaller seçimleri boykot ediyor.

Seçimleri geçen yıl darbeye öncülük eden Eski Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi'nin kazanması bekleniyor.

Dün Kahire'de oy kullanan Sisi, daha sonra basına yaptığı açıklamada "Mısırlılar kendi tarihlerini kendileri yazıyor. Geleceklerini şekillendiriyorlar" demişti.

Kahire'deki BBC muhabiri Kevin Connolly, Sisi'nin özellikle "istikrar" vurgusuyla yaparak halkı etkilemeye çalıştığını söylüyor.

Sisi'nin konuşmalarında, yıllardır devam eden siyasi çalkantıların ardından Mısır halkının istikrarlı bir siyasi yönetim arzuladığı vurgusu yapılıyor.

Darbeden seçime

Geçtiğimiz yıl, Mısır ordusu Abdülfettah El Sisi önderliğinde seçimle başa gelen Muhammed Mursi iktidarını devirerek darbe yapmıştı.

Mısır'daki darbenin ardından Müslüman Kardeşler hareketi yasa dışı ilan edilmiş ve hareketin lideri dahil yüzlerce üyesi hapse atılıp idam ile cezalandırılmıştı.

Sisi, seçim kampanyası sırasında Mısır televizyonlarına verdiği röportajda, iktidara gelirse Mısır'da Müslüman Kardeşleri "bitireceğini" söylemişti.

Sıkı güvenlik önlemleri

Telif hakkı Reuters

Seçim noktalarında Mısır askerinin yoğun tedbirleri devam ediyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı, 250 binden fazla güvenlik görevlisinin ülke genelindeki seöim noktalarında görev yaptığını açıkladı.

Associated Press haber ajansına konuşan Mısırlı seçmenler, seçim süresince her şeyden önce güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bölgedeki uzmanlar ise, yoğun güvenlik önlemlerinin asker tarafından verilen bir mesaj olabileceğini ve 'Radikal islamcı tehdit her zaman çok yakın' izleniminin yaratıldığını ifade ediyor.

Sisi'nin seçim vaatleri

Telif hakkı AP

Sisi, seçim kampanyasında tarım, konut, eğitim ve istihdamın yanı sıra yoksullukla mücadele alanlarında bir dizi proje açıkladı.

Abdülfettah el Sisi, büyük iş adamları ve ılımlı soldan İslamcı sağa çok sayıda siyasi partinin desteğine sahip.

Daha önce de cumhurbaşkanlığına aday olan Hamdin Sabahi, asker kökenli bir siyasetçi yerine sivil bir adayı tercih edebilecek genç seçmenleri hedef alıyor.

İki aday da Müslüman Kardeşler hareketini yeniden yasallaştırmayacaklarını söylüyor.

İlgili haberler