Afganistan'da 10 bine yakın ABD askeri kalacak

Telif hakkı AP

Hafta sonu sürpriz bir şekilde Afganistan'a giden ABD Başkanı Barack Obama kısa bir süre sonra ülkesinin askeri stratejisini açıklayacak.

Obama'nın Beyaz Saray'da yapacağı konuşmanın ayrıntıları ise netleşmeye başladı.

Gazetecilere konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, 9 bin 800 Amerikan askerinin bu yıldan sonra da Afganistan'da kalacağını söyledi.

Bu askerlerin Afgan ordusunu eğitmesi ve "terörle mücadele" amaçlı operasyonlara katılmaları bekleniyor.

Obama'nın Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısının 2015 sonunda da yüzde 50 azaltılacağını, 2016 sonuna dek ise Irak'takine benzer bir süreç kapsamında 1000'den az bir sayıya ineceğini açıklayacağı sanılıyor.

2016'dan sonra Afganistan'da kalacak ABD askerlerinin de, Kabil'deki Amerikan Büyükelçiliği'ni ve güvenlik bürosunu korumaları bekleniyor.

Ancak gazetecilere konuşan ABD yetkilisi tüm bu takvimin Afganistan'ın kendileriyle ortak güvenlik anlaşmasını imzalamasına bağlı olduğunu söyledi.

Karzai güvenlik anlaşmasını imzalamadı

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ABD'yle ortak güvenlik anlaşmasını imzalamamıştı.

Karzai'nin selefinin belirleneceği seçimlerin ikinci turu 14 Haziran'da yapılacak. Bu turda Abdullah Abdullah ve Eşref Gani yarışacak.

Amerikan yönetimi ise hangi aday Afganistan Cumhurbaşkanı seçilirse seçilsin, Washington'la ortak güvenlik anlaşmasını imzalayacağından emin.

11 Eylül saldırıları sonrası Afganistan'ı işgal eden ABD ve müttefikleri, 13 yıl önce Taliban rejimine son vermişti.

Afganistan'daki NATO gücünde halen 32 bini Amerikalı olmak üzere yaklaşık 51 bin asker bulunuyor.

İlgili haberler