Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanına 'soykırımı anma' daveti

Telif hakkı v

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan bu yıl seçilecek Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanını gelecek yılki "Ermeni soykırımı"nın 100. yılını anma etkinliklerine davet etti.

Serkisyan 100. yıl anma etkinlikleri için hazırlıkları yürüten komitenin toplantısında yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhurbaşkanını 25 Nisan 2015'te Ermeni Soykırımı'nın çarpıcı kanıtlarıyla yüzleşmesi için resmen Ermenistan'a davet ediyorum" dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı "İnsanlığa karşı suçların zaman aşımı yok. Soykırımları önlemenin tek yolu insanlık tarihinin bu korkunç dönemlerini tanıma ve kınamaktır." diye konuştu.

Ankara'nın daha önce görülmemiş yeni adımlar attığını vurgulayan Serkisyan, "Yine de bu adımlar Türkiye'nin yüz yıllık inkâr politikasını yansıtıyor. Kurbanı ve celladı aynı düzeye getirip, kıyaslanamaz şeyleri kıyaslayarak tarihi tahrif eden meşhur Türk tutumunu tekrarlıyorlar." diye konuştu.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yedi yıllık görev süresinin dolmasından sonra, Ağustos'ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

Adaylar henüz belli değil. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Erdoğan'ın açıklaması

Başbakan Erdoğan geçen ayki açıklamasında, "20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz." demişti.

Erdoğan ayrıca 1915 olaylarını "gayri insani sonuçlar doğuran hadise" olarak nitelemişti.

Ermenistan Erdoğan'ın açıklamalarını reddetmiş ve Ankara'yı "soykırımı tümüyle inkâr etmekle" suçlamıştı.

Ermenistan ve Ermeni diasporası Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu'da yaşayan Ermenilerin zorla göç ettirilmesi nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Ermeni’nin yaşamını yitirmesinin "soykırım" olarak tanınmasını istiyor.

Aralarında Almanya, Fransa, İsveç ve Rusya'nın da olduğu 20'ye yakın ülke 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanırken, geniş bir Ermeni diasporasına sahip olan ABD bu ülkeler arasında yer almıyor.

Türkiye ise 1915'te yaşananların "soykırım" olarak tanınmasına karşı çıkıyor ve o dönem 300 ila 500 bin Ermeni'yle birlikte aynı sayıda Türk'ün de öldüğünü savunuyor.

İlgili haberler