Saldırının ardından Şincan'da tutuklamalar

Telif hakkı REUTERS

Çin devlet medyası, aşırılık yanlılarının sorumlu tutulduğu bir dizi saldırının ardından polisin Şincan bölgesinde bir "terör örgütünü" gözaltına aldığını duyurdu.

Resmi Xinhua Haber Ajansı beş kişinin gözaltına alındığını ve 1,8 ton patlayıcı maddenin ele geçirildiğini bildirdi.

Polis şüphelilerin Şincan eyaletinin güneybatısındaki Hotan'da bulunan kalabalık noktaları bombalamayı planladığını söyledi.

Tutuklamalar, Şincan eyaletinin başkenti Urumçi'de geçen hafta düzenlenen 39 kişinin öldüğü, 90'dan fazla kişinin de yaralandığı geçen haftaki saldırıyı izliyor.

Yetkililer saldırganların iki araçla gelip bir pazarda alışveriş yapan kalabalığın üzerine patlayıcı attıkları saldırıyla bağlantılı iki şüpheliyi gözaltında tuttuklarını söylüyor. Olayda dört saldırganın da öldürüldüğü kaydedilmişti.

Geçen ay da Urumçi'deki bir tren istasyonunda bıçak ve bombalı bir saldırı düzenlenmiş, Mart ayında Yunnan Bölgesi'ndeki Kunming'de bıçaklı bir saldırı yapılmış, geçen yıl Ekim ayında da başkent Pekin'deki Tiananmen meydanında bir otomobil kalabalığın üzerine sürülmüş ve yanmıştı.

Yetkililer saldırılardan Şincan Bölgesi'ndeki ayrılıkçı Müslüman Uygurları sorumlu tutuyor.

Polis, gözaltına alınan grubun liderliğini Abliz Davut adlı bir kişinin yaptığını ve grubun geçen haftaki bombalı saldırıdan bir gün sonra bomba imal etmeye başladığını savundu.

Polis ayrıca grup üyelerinin "terör ve dini aşırılığı savunan" videolar izlediğini ayrıca Urumçi ve diğer yerlerde bomba yapımında kullanılan malzeme arayıp satın aldıklarını iddia etti.

İlgili haberler