Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk'tan Rusya'ya: Sınırlarını kontrol et

Telif hakkı Getty

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya'ya sınırlarını "kontrol etmesi" ve "teröristlerin Ukrayna topraklarına geçişine engel olması" çağrısında bulundu.

Yatsenyuk, "Moskova karışmazsa, Kiev krizi hızla çözebilir" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Kiev'in izlediği politikaların Ukrayna'yı 'kardeşin kardeşi öldürdüğü bir savaşa sürüklediği' uyarısını yaptı.

Hafta başında Ukrayna'da isyancılar ve hükümete bağlı birlikler arasında kriz boyunca görülen en şiddetli çatışmalar yaşandı.

Donetsk Havaalanı'nı Kiev yanlısı birliklerin elinden almak isteyen ayrılıkçılar çatışmalarda 100'den fazla savaşçılarını kaybettiklerini söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakanı, Çarşamba günü Donetsk'te silahlı çatışma yaşandığı yönündeki haberlere rağmen, havaalanının kontrolünün tamamen Ukrayna ordusunda olduğunu ifade etti.

Almanya ziyaretinde konuşan Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, ülkenin doğusunda durumun giderek daha kötüye gittiğini ve Rusya'nın müdahalesinin büyük zorluklar doğurduğunu söyledi.

Yatsenyuk, "Mühimmat ve Rusya'da eğitim görmüş gerilla dolu kamyonlar Rusya sınırından Ukrayna'ya girdi. Rusya ve Putin'den Ukrayna sınırına geçişleri engellemelerini istiyoruz. Rusya bu oyundan çıkarsa bu durumu bir hafta içinde çözeriz" diye konuştu.

Telif hakkı dpsu.gov.ua

Diğer yandan AGİT, Ukrayna'nın doğusunda Salı günü iletişimin kesildiği AGİT gözlem heyetiyle temas kurulduğunu, fakat 'gözaltında' olduğunu söylediklerini ekibin akıbetinin ne olduğunun henüz bilinmediğini söyledi.

Gaz tartışması

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Ban Ki-moon, Ukrayna'nın yeni seçilen cumhurbaşkanı Petro Proşenko'yu tebrik etti.

Moskova, ülkedeki kriz nedeniyle çoğu seçmenin oy kullanamadığını belirtip seçimleri eleştirdi.

Telif hakkı Reuters

Uzmanlar, seçimlerin Ukraynalı yetkililere Moskova'yla ilişkilerinde güven kazandırdığını ifade ediyor.

Yatsenyuk, Rusya'nın 'Ukrayna'nın ödenmeyen gaz gelirlerinden dolayı milyarlarca dolar borcu olduğu' iddiasını da yalanladı.

Ukrayna Başbakanı, Rusya devletine ait Gazprom'un ilhak edilen Kırım'da çıkarılan doğal gaz tazminatı olarak Ukrayna'ya 1 milyar borcu olduğunu söyledi.

Gazprom yöneticisi Aleksey Miller, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Ukrayna'nın yalnızca Mayıs ayında 1.7 milyar dolar değerinde gaz kullandığını ve 7 Haziran'a kadar borcunun 5.2 milyar dolar olabileceğini kaydetti.

Miller, Haziran ayı gaz tedariki için ön ödeme talep etti, paranın 3 Haziran'a kadar ödenmemesi durumunda da ihracatı kısıtlamakla tehdit etti.

İlgili haberler