AYM: YouTube'a erişim yasağı hak ihlâli

Telif hakkı AFP

Anayasa Mahkemesi, YouTube sitesine erişimin engellenmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi.

Video paylaşım sitesi YouTube'a erişimin engellenmesi üzerine YouTube avukatı aracılığıyla yasağın kaldırılması için başvurmuştu. Ayrıca Avukat Kerem Altıparmak ile Avukat Yaman Akdeniz ile Cumhuriyet Halk Partili (CHP) bazı milletvekilleri de bireysel başvuruda bulunmuştu.

Başvuruyu inceleyen Mahkeme, yerel mahkemenin verdiği karara dayanılarak erişimin engellenmesinin hak ihlali olduğunu belirtti.

Kararın Ulaştırma Bakanlığı ile Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı'na (TİB) tebliğ edildiği bildirildi.

CNN Türk kanalı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın karara dair "Hak ihlali olduğuna karar verilmiş. Gerekçeyi gördükten sonra açıklama yaparım" dediğini belirtti.

YouTube'a erişim engeli, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'nin 27 Mart tarihli "devlet sırlarının ifşasının önlenmesi amaçlı" kararına dayanarak uygulamaya konulmuştu.

YouTube ne zaman açılır?

Başvuruculardan Avukat Kerem Altıparmak, BBC Türkçe'nin kararla ilgili sorularını yanıtladı.

Altıparmak, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın TİB tarafından hemen uygulamaya konulması gerektiğini söyledi. Kararın her an uygulanabileceğini ve YouTube'un açılabileceğini belirten Altıparmak, "Twitter'a erişim engellendiğinde, Anayasa Mahkemesi'nin kararını ertesi gün uyguladılar. Buna gerek yok. Beklentilerimiz kararın en kısa sürede uygulanması yönünde" dedi.

Kararın uygulanmaması halinde ne olacağını sorduğumuz Altıparmak, bunun bir suç teşkil edeceğini kaydetti. Ancak TİB başkanının hakkında soruşturma açılmasının, bir yasa değişikliğiyle Ulaştırma Bakanı'nın iznine bağlandığını belirten avukat, bu durumun sorun yaratabileceğini sözlerine ekledi.

Cezasızlığın söz konusu olabileceğini kaydeden Altıparmak, "Karar uygulanmazsa mali sorumluluk da doğacaktır. Ama orada da doğrudan dava açmak mümkün değil. Ancak idareye karşı tazminat davası açmak söz konusu olabiliyor" şeklinde konuştu.

İlgili haberler