Demokratik Kongo'da hapiste tecavüz 'rutin'

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere merkezli bir insan hakları kuruluşu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti hapishanelerindeki görevlilerin kadın mahpuslara "rutin olarak" tecavüz ettiğini söylüyor.

Kuruluşa göre amaç mahpusları siyasi faaliyetlerinden ötürü cezalandırmak.

İşkenceye uğrayanlarla çalışan Freedom From Torture adlı kuruluş 34 kadın mahkuma ait tıbbi raporların kadınların vahşi bir şekilde toplu tecavüze uğradığını kanıtladığını söylüyor.

Yaşları 18 ve 62 arasında değişen kadınların İngiltere'den sığınma talep ettiği belirtiliyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sözcüsü Lambert Mende kuruluş konu hakkında daha fazla detay paylaşırsa bir yanıt vermelerinin mümkün olabileceğini söyledi.

Kuruluş konu ile ilgili olarak hazırladığı raporda kadınlardan birinin tecavüz karşıtı protesto gösterisi düzenledikten sonra tutuklanıp tecavüze uğradığını söylüyor.

Raporda ismi "Faith" (inanç) olarak geçen kadın, güvenlik güçlerinin 2013 yılı başlarında ülkenin batısındaki Bas Kongo'da tecavüze karşı bir protesto gösterisi düzenledikten hemen sonra evini bastıklarını söylüyor.

Bas Kongo çatışmaların sürdüğü bölgelerin iki bin kilometre uzaklıkta.

Faith raporda "Bir tanesi dedi ki 'Tecavüz hakkında konuşuyorsun. Şimdi sana tecavüzün ne anlama geldiğini göstereceğiz'. Yeğenime gözümüzün önünde tecavüz ettiler beni de hapse attılar" diyor.

"Şu anda biliyorum, çünkü oradaydım, hapishanede kadınların cinsel istismarı normal bir durum... Askerler ve gardiyanlar, kadınları insan gibi görmüyorlar... Kaç kez tecavüze uğradığımı hatırlamıyorum," diyor.

İngiltere'ye geldikten sonra Faith hastanede tedavi altına alınmış. Freedom From Torture, "Travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon yaşıyor ve artık etrafında insanların olmasını istemiyor," diyor.

Kuruluşun raporunda bir başka kadının işkenceyle ilişkilendirilebilecek 68 yara izinin olduğu söyleniyor, bunlardan 58'inin toplu tecavüz sonucunda meydana geldiği belirtilmiş.

Kuruluştan Dr. Juliet Cohen BBC'ye "raporda yer alan kadınların yaşadığı cinsel şiddet ve işkence deneyimlerinde bu korkunç istismarın Demokratik Kongo Cumhuriyeti hapishanelerinde rutin olarak uygulandığını gösteren önemli tutarlılıklar var" diyor.

İnsan hakları kuruluşları 1990'ların başlarında ülkede çatışmalar başladıktan sonra tecavüzün bir savaş silahı olarak kullanıldığını söylüyor.

Mayıs ayında iki asker Kongo'nun doğusunda bir askeri mahkemede yargılandı ve tecavüzden suçlu bulundu. 13 diğer asker ise beraat etti.

Freedom From Torture'a göre kadınlar "siyaset, insan hakları ve bazı durumlarda tecavüzün kendisi hakkında" ses çıkarmamamaları için güvenlik görevlilieri tarafından tecavüze uğruyor.