Puşilin: Birleşik Ukrayna'ya dönüş olmaz

Telif hakkı AP

BBC'ye konuşan Doğu Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerinden Denis Puşilin, bölgede artık her koşulda yeni bir döneme girildiğini söyledi. Puşilin, "Birleşik bir Ukrayna'ya dönüş olmaz" dedi.

Doğu Ukrayna'da iç savaşın sürdüğüne dikkat çeken Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Puşilin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Kiev yönetimi saldırganca davranmasaydı, kimse kurban olmazdı. Biz de, federal bir Ukrayna'nın parçası olmak için referandum düzenlerdik. Ancak şimdi böylesi bir öneri burada suç olarak görülür. Ukrayna devletinin varlığı fiilen son bulmuştur."

Puşilin, Petro Poroşenko'nun Ukrayna Cumhurbaşkanı seçilmesinin kendileri açısından hiçbir şeyi değiştirmediğini kaydetti.

Kiev yönetimi ile Rusya'nın arabuluculuğunda görüşebileceklerini belirten Puşilin bu görüşmelerde sadece esir değişimini ve Ukrayna'nın doğusundaki askeri güçlerin çekilmesini tartışabileceklerini vurguladı.

Puşilin, Rusya'dan gelen bazı gönüllülerin kendilerinin saflarında savaştığını kabul etti, Ruslarla tek halk olduklarını söyledi.

Donetsk, Ukrayna'nın doğusundaki en büyük kentlerden biri. Donetsk Halk Cumhuriyeti yönetimi geçen ay bağımsızlığını ilan etmiş ve resmen Rusya'ya bağlanmak istediğini duyurmuştu.

Ayrılıkçılar iki üssü ele geçirdi <span >

Bölgede Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar sürüyor.

Ayrılıkçı isyancılar son olarak Luhansk'ta iki askeri üssü ele geçirdi.

Donetsk bölgesindeki Krasny Liman ve Sloviansk kentlerinde de çatışmalar devam ediyor.

Yerel kaynaklar ayrılıkçıların hükümet güçlerinin kuşatmasını kırmaya çalıştığını söylüyor.

İlgili haberler