Brezilya: Sao Paulo'da metro çalışanları grevde

Telif hakkı Reuters

Dünya Kupası'na günler kala, Brezilya'nın en büyük şehri Sao Paulo'daki metro çalışanları, mahkemenin "Sona erdirin" çağrısına rağmen greve devam etme kararı aldı.

Mahkeme, sendikaların görevlerini kötüye kullandıkları hükmüne varıp metro çalışanlarına 'işlerine geri dönmeleri' çağrısı yapmıştı. Fakat aralarında oylamaya giden çalışanlar, 'süresiz grev' kararı aldı.

Sao Paulo valisi Geraldo Alckmin Pazartesi günü işe gelmeyen çalışanların görevine son verileceğini söyledi.

Perşembe gününden beri metro hatlarının çoğu çalışmayan Sao Paulo'da trafik sıkışıklığı yaşanıyor.

Metro çalışanları maaşlarının yüzde 12,2 oranında artmasını istiyor, fakat devlete bağlı firma yalnızca yüzde 8,7 artış sunuyor.

Sao Paulo'daki mahkeme şirketin "iyi niyetli" davrandığı hükmüne vardı ve asgari hizmet dahi sağlamayan çalışanların grev kurallarını çiğnediğini belirtti.

Brezilya'nın en büyük şehri Sao Paulo'da trenlerin yüzde 70'inin gün boyu, yoğunluğun en çok olduğu sabah saatlerinde ise tamamının çalışması gerekiyor.

Mahkeme metro çalışanları sendikalarının grevin ilk dört günü için 100 bin Brezilya reali (45 bin dolar) ve Pazartesi gününden itibaren de günde 500 bin Brezilya reali (220 bin dolar) ödemesine hükmetti.

'Talepler karşılansın'

Karardan birkaç saat sonra oylamaya giden sendikalar greve devam etme kararı aldı.

Telif hakkı Getty

Şirketle görüşen iki büyük sendika, taleplerinin karşılanması halinde grevi sonlandıracaklarını belirtti.

O Globo gazetesine konuşan metro çalışanları sendikası başkanı Altino Prazeres, "Grevi Dünya Kupası boyunca devam ettirme niyetimiz yok. Bizim niyetimiz sorunu çözmek. Hükümetin de amacı bu olmalı" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

Dünya Kupası, Perşembe gününü oynanacak açılış maçıyla başlıyor.

BBC'nin Sao Paulo'dan bildiren Güney Amerika Ekonomi muhabiri Katy Watson, Pazar günkü toplantıda sendika üyelerinin öfkeli olduğunu belirtiyor ve grevi kırmak isteyenlerin diğer çalışanlar tarafından yuhalandığını söylüyor.

200 km'lik şeritler

Oylama sırasında konuşmaların daha çok maaş artışı hakkında olduğunu belirten Watson, Dünya Kupası'nın da gündeme geldiğini ifade ediyor.

Brezilya ve Hırvatistan karşılaşması, yeni inşa edilen Itaquerao stadında oynanacak.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı AP

Fakat toplu taşıma sağlanamadığı takdirde Sao Paulo'nun dışında bulunan stada gitmeyen isteyen taraftarlar ve çalışanları zorlu bir süreç bekliyor olacak.

Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Sao Paulo'da toplu taşıma hizmetleri zayıf olduğundan kent trafik sıkışıklığına alışık.

Fakat Perşembe ve Cuma günü trafik, alışılmışın dışında yoğunluktaydı.

Sabah saatlerinde kentte trafikte kalan araçlar 200 kilometrelik şeritler oluşturdu.

İlgili haberler