İslamcı militanlar Musul'u aldı, Selahaddin'e ilerliyor

Telif hakkı n

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, El Kaide ile bağlantılı radikal İslamcı militaların ülkenin ikinci büyük kenti Musul ile Ninova vilayetinin büyük bölümünü ele geçirmesinden sonra parlamentodan olağanüstü hal ilan etmesini istedi.

Maliki, "kentin yaşamsal önemdeki bölgelerinin" ele geçirildiğini söyledi.

Yaklaşık 150 bin kişinin kenti terk ettiği belirtiliyor.

'Irak askerleri kaçtı'

Yüzlerce Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanının gelişinden sonra Irak birliklerinin Musul'dan kaçtıkları haber veriliyor.

Amerikan Yönetimi, IŞİD'in sadece Irak için değil, tüm bölge için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Musul'daki durumun "son derece ciddi" olduğunu söyledi ve ABD'nin "bu saldırganlığa güçlü ve eş güdümlü bir şekilde yanıt verilerek" militanların püskürtülmesini desteklediğini belirtti.

Güvenlik kaynakları BBC'ye Kerkük yakınlarındaki Reşad kasabasında Irak ordusuyla militanlar arasında şiddetli çarpışmaların patlak verdiğini söyledi.

Telif hakkı n

Maliki, televizyondan yayımlanan açıklamasında, Irak birliklerinin en üst düzeyde alarma geçirildiğini kaydetti.

Irak Başbakanı ayrıca parlamentodan, olağanüstü hal ilan etmesini istedi. Olağanüstü hal gözaltı yetkisini genişletirken hükümete sokağa çıkma yasağı ve genel seferberlik etme izni veriyor.

IŞİD, aylardır Ninova'nın büyük bölümünü denetimi altında tutuyordu. Örgüt geçen hafta Irak'ın batısı ve kuzeyindeki kent ve kasabalarda büyük çaplı saldırılar düzenlemişti. Bu saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Beş gün süren çarpışmaların sonunda militanlar 1 milyon 800 bin nüfuslu kentte stratejik noktaları ele geçirdi.

Musul'da İŞİD bayrakları

Görgü tanıkları Salı günü örgütün kentteki binalara bayraklarını çektiği ve hoparlörlerden "Musul'u kurtarmaya geldik" anonsları yaptığını söyledi.

Umm Kerem adlı bir memur, "Büyük bir kargaşa yaşanıyor ve bize yardım edecek kimse yok. Korkuyoruz" dedi.

Birçok polis karakolunun ateşe verildiği ve buradaki tutsakların salıverildiği belirtiliyor.

Irak Meclis Başkanı Usame el Nuceyfi, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında Ninova vilayetinin tamamen düştüğünü ve militanların şimdi Selahaddin'e ilerlediğini söyledi.

Nuceyfi, Irak Hükümeti'nin ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin takviye birlikler göndermesini istedi.

BBC Arapça Servisi'ne konuşan kaynaklar, on binlerce Musullunun Kürt bölgelerine sığındığını, üç kentte mülteci kampları kurulduğunu aktardı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Birlemiş Milletler Mülteciler Örgütü'nden yardım istedi.

Irak'ta mezhepler arası gerilim, sadece Mayıs'ta 603'ü sivil 800 kişinin ölümüne neden oldu. BM'ye göre ülkede geçen yılki saldırılarda 8860 kişi hayatını kaybetti.

Anbar vilayetine bağlı Ramadi kentinin bazı bölümleri yakınlarındaki Felluce kentinin büyük bölümü geçen Aralık'tan bu yana IŞİD'in denetimi altındaydı.

Türkiye'nin Musul Konsolosluğu Salı günü Ninova'da 28 Türk kamyoncunun militanlar tarafından kaçırıldığını açıklamıştı.

Reuters'a konuşan üst düzey bir yetkili, alı konulan Türk şoförlerin 'zarar görmediğini ve kısa bir süre sonra serbest bırakılabileceğini' söyledi.

İlgili haberler