İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Rivlin

Telif hakkı n

İsrail'de Likud partisi milletvekili Reuven Rivlin parlamento tarafından cumhurbaşkanı seçildi.

Eski meclis başkanlarından olan 74 yaşındaki sağcı milletvekili, ikinci turda Hatnuah Partisi'nin adayı Meir Şitrit'i 10 oy farkla geçti.

Rivlin, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun partisi Likud'da en şahin üyelerden biri olarak biliniyor.

Filistin devletine karşı çıkan Rivlin, İşgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşimleri inşa edilmesi politikasının hararetli savunucuları arasında yer alıyor.

İsrail'in 10'uncu cumhurbaşkanı seçilen Rivlin, 90 yaşındaki Şimon Peres'den görevi gelecek ay devralacak.

İsrail'de cumhurbaşkanlığı daha çok sembolik bir makam. Cumhurbaşkanları Filistinlilerle yürütülen müzakerelerde rolü yok.

'Büyük İsrail'in cumhurbaşkanı'

Fransız AFP ajansına göre Haaretz gazetesinden Ari Şavit, sonucu yorumlarken Rivit'in Ürdün Nehri ile Akdeniz toprakları arasındaki "Büyük İsrail" vizyonuna gönderme yaparak "Rivlin İsrail Devleti'nin değil, Büyük İsrail'in cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanlığı sırasında hararetle savunduğu Batı Şeria Yahudi Yerleşimleri projesi ve tek devletli çözüm fikrini ilerletmek için çaba harcayacak" dedi.

Emekli istihbarat subayı olan Rivlin, 2010'da kendisine atfedilen bir konuşmada, "İki devletli bir çözümle İsrail ve Batı Şeria'yı ayırmaktansa, Filistinlilerin İsrail vatandaşı olarak kabul edilmesini tercih ederim" demişti.

Rivlin 2005'te İsrail'in Gazze'den tüm yerleşimcileri ve askerlerini çekmesine karşı çıkmıştı.

AFP ajansı ancak şakacı kişiliği, "demokrasi ve insan hakları konusundaki ödün vermez tutumunun" Rivlin'in tüm siyasi kesimlerden destek görmesini sağladığını belirtiyor.

İlgili haberler