Davutoğlu'ndan IŞİD'e 'şiddetli mukabele' uyarısı

Telif hakkı Reuters

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki Türkiye Konsolosluğu'nu basıp 49 kişiyi rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü uyardı. Davutoğlu, ''Türkiye'nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır. Görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür'' dedi.

Davutoğlu, çarşamba günkü baskın sonrası New York'taki temaslarını yarıda kesme kararı aldı ve kentten ayrılmadan önce gazetecilere bir açıklama yaptı.

Musul'da risk artınca konsolosluk görevlilerine tahliye talimatı gönderdiklerini belirten Davutoğlu, ''Ama çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliye kararını oradaki arkadaşlarımızın kararına bıraktık. Ancak çatışmalar sokak sokak sürüyordu. (Görevlileri) Bulundukları yerden çıkarmak daha büyük risk içeriyordu'' dedi.

Davutoğlu, sıradan bir kent olmadığının altını çizdiği Musul'da güvenlikten öncelikle Irak devletinin sorumlu olduğunu hatırlattı ve önceliğin Türkiye vatandaşları ile diplomatlarının salimen ülkeye getirilmesi olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önemli olan paniğe kapılmadan, güvenliği esas alarak bir yol haritası çizmektir. Acil konu görevlilerimizi en kısa sürede ülkeye salimen dönmeleridir. İlk anından itibaren istihbarat görevlilerimiz, diplomatlarımız ve güvenlik görevlilerimiz ilk andan itibaren temaslarını sürdürüyorlar. Görevlilerimiz ve vatandaşlarımızın sağlıklarından ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Salimen inşallah vatandaşlarımız ve görevlilerimiz geleceklerdir. Ama bütün taraflar bilsinler ki vatandaşlarımıza her hangi bir şekilde halel geldiğinde karşılıksız kalması mümkün değildir'' dedi.

"Nefretle kınıyoruz"

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, "Diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz" ifadesi yer aldı. Açıklamada IŞİD mensuplarının, Konsolosluk personelini Musul'un başka bir bölgesine naklettikleri belirtildi.

Açıklamanın sonunda, "Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.

Rehin alınanlar arasında Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve diplomat ailelerinden bazı fertler de bulunuyor.

Telif hakkı AFP

Musul ise Irak'ın en büyük ikinci şehri. IŞİD'in kentte kontrolü ele almasının ardından yaklaşık 500 bin kişinin evlerini terk ederek Musul'dan ayrılmaya başladığı açıklanmıştı.

IŞİD militanları dün kente düzenledikleri saldırıda 31 Türk TIR şoförünü de rehin almıştı.

Örgüt çarşamba günü devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in doğduğu kent olan Tikrit'i de ele geçirdi.

Bu gelişme öncesi halka seslenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise ülke halkından silahlanıp IŞİD'e karşı savaşmalarını istedi.

Irak'ta son olarak başkent Bağdat'ın 110 kilometre güneyindeki Samarra'da çatışmalar çıktığı bildiriliyor.

NATO Türkiye'nin çağrısı ile toplandı

Öte yandan, Irak'ta yaşananların ardından NATO büyükelçileri Türkiye'nin çağrısı ile olağanüstü gündemle toplandı.

Reuters haber ajansına konuşan bir NATO yetkilisi "Türkiye diğer ülkeleri Musul'daki durumla ve başkonsolosun da aralarında bulunduğu rehin alınan Türk vatandaşları ile ilgili olarak bilgilendirdi" dedi. Yetkili, buluşmanın bilgilendirme amaçlı olduğunu ve NATO anlaşmasının dördüncü maddesi gereği olmadığını belirtti.

Dördüncü madde, 28 üyeli ittifakın bir üyesinin kendisini tehdit altında hissettiğinde diğer müttefikler ile danışma toplantısı yapmasına izin veriyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir kaynak ise Ankara'nın bilgilendirmede bulunduğunu ancak NATO'dan yardım istemediğini söyledi.

Çankaya Köşkü'nde olağanüstü zirve

Musul'daki gelişmeler Çankaya Köşkü'nde yapılan olağanüstü zirvede de ele alındı.

Bir saat 45 dakika süren zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Erdoğan ise görüşme öncesi ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la bir telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, IŞİD'in baskını "alçak bir saldırı" olarak nitelendirildi. Açıklamada IŞİD'e, Türk diplomatik ve güvenlik personelini serbest bırakma çağrısı yapıldı.

BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon da bir kınama mesajı yayınladı ve "Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nun ve çok sayıda diplomatının teröristlerce kaçırıldıklarını öğrenmek beni şok etti" dedi.

İlgili haberler