Irak: 'Kerkük'ün tamamı Kürtlerin kontrolünde'

Telif hakkı Reuters

Iraklı Kürt birlikler, IŞİD'in ilerlediği kuzeydeki petrol kenti Kerkük'ten Irak ordusunun çekilmesi üzerine, kentin kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu.

Reuters haber ajansına konuşan Kuzey Irak Peşmerge sözcüsü Cebbar Yavar, "Tüm Kerkük peşmergelerin eline düştü. Kerkük'te kalan Irak askeri yok" dedi.

Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in Musul ve Tikrit'i ele geçirmesi ve Irak ordusunun bölgelerden çekilmesi üzerine Kürt Peşmergeler bölgede tek birleşik askeri kuvvet olarak görülüyor.

IŞİD militanlarının ülkenin güneyine, başkent Bağdat'a ve Iraklı Şiilerin yoğun yaşadığı bölgelere doğru ilerlemeyi hedeflediklerine inanılıyor.

BBC'nin Erbil'den bildiren muhabiri Jim Muir, İslamcı militanların Ninova vilayeti sınırındaki bölgelerde Iraklı Kürtlerle karşı karşıya gelmek istemediklerini, çünkü Iraklı Kürtlerin daha birleşik ve güçlü olduğunu söylüyor.

Jim Muir, militanların kentin batısında kendi kontrollerindeki Felluce'den yeni bir saldırı düzenleyebileceklerini ifade ediyor.

Diğer yandan Irak Parlamentosu'nun bugün düzenlenmesi beklenen oturumu yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Kürt birliklerinden General Şirko Rauf AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Kerkük'teki varlığımızı güçlendirdik ve IŞİD'in kontrolündeki bölgelere ilerlemek için talimat beliyoruz" dedi.

Meclis oturumu iptal edildi

Iraklı Kürtler, uzun bir dönem boyunca Kerkük'ü de özerk bölgelerine dahil etmeyi hedefliyordu.

Telif hakkı AFP

Kerkük'ün bazı bölgeleri hafta içinde Sünni İslamcı militanların denetimindeydi ve Musulo'dan kaçan bazı siviller Kürt bölgelerine sığındı.

Bazı siviller de bölgeden çekilen Irak ordusuyla beraber Bağdat'a kaçtı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, sıkıyönetim ilan etme, toplumsal hareketlere kısıtlama getirme ve medyaya sansür uygulama konusunda yetkilerinin genişletilmesini istiyor.

Fakat bugün mecliste yeterli katılım sağlanamadığı için oturum iptal edildi.

Telif hakkı BBC World Service

Hükümete bağlı birlikler Çarşamba günü, İslamcı militanların ilerleyişini Bağdat'ın 110 km uzaklığındaki Samarra'da durdurdu.

Fakat AFP haber ajansının kaynakları, militanların Samarra'yı geçip güneye doğru ilerlemeye devam ettiklerini söylüyor.

İlgili haberler