Hollanda basını: İspanyayı ezdik

Telif hakkı AFP

Hollanda'nın, 4 yıl önce Dünya Kupası finalini uzatmada kaybettiği İspanya'yı, ezici bir skorla geçmesi, ülke medyasında geniş yer buldu.

Gazetelerin tamamı, İspanya galibiyetini manşetten gördü. Televizyonlar da ilk haber olarak duyurdu.

Hollanda Televizyonu, maçın ardından "Portakallar İspanya'yı rezil etti" başlığını kullandı.

Yazılı basında en fazla öne çıkan başlık ise, "Hollanda, İspanya'yı ezdi" oldu.

Volkskrant gazetesi, "Hollanda sevinçli, İspanya hala inanamıyor", " Kuş mu, uçak mı? Hayır Arjen Robben" başlıklarını attı.

NRC gazetesi, "Zincirlerinden kurtulan Portakallar, İspanya'ya tekmeyi bastı" yorumunu yaparken, AD gazetesi de'"Hollanda son Dünya Şampiyonu'nu ezdi" diye yazdı.

Ülkenin en çok satan gazetesi Telegraaf ise, "Eşsiz intikam" ve "Portakal, İspanya'yı kesti" başlıklarına yer verdi.

Hollanda Milli Takım Teknik Direktörü Luis van Gaal ve futbolcular ise, oldukça temkinli açıklamalar yaptılar. Maç öncesi böyle bir sonucu pekçok kişinin hayal bile edemediğimi söyleyen van Gaal, "Ama Avustralya'yı da yenmek zorundayız. Yoksa bu galibiyetin hiçbir anlamı kalmaz" dedi.

Van Gaal: Basit penaltı kazandılar

İspanya'nın ilk yarıda çok basit bir penaltı kazandığını belirten Hollandalı çalıştırıcı, "Penaltıdan sonra, 'yine eski dünya şampiyonun gecesi olacak' diye düşündüm. İspanya'ya penaltı hediye edildi. İkinci yarı sistemi değiştirmeyi düşündüm. Ama Van Persie'nin muhteşem kafa golünden sonra vazgeçtim" diye konuştu.

Telif hakkı Getty

Medya, van Gaal'ın hazırlık maçlarında denemeye başladığı "5 - 3 - 2" sistemine de geniş yer veriyor. İspanya maçının kahramanlarından Robin van Persie, van Gaal'ın yeni sistemi 2-3 hafta önce uygulamaya başladığını söylüyor. "Ne kadar iyi bir hoca olduğunu gösterdi. Bu taktiğe çok inanmıştık. Maç 8 - 1 bile bitebilirdi" diyor.

Galatasaray'ın yıldızı Wesley Snijder, İspanya'yı yeneceklerini tahmin ettiklerini söylüyor. Ama Hollanda'nın, İspanya karşısında bu kadar güçlü olmasına da şaşırıyor. "Bu çok güzel bir duygu. Ataklarımız karşısında İspanya zaman zaman cesaretini kaybetti" yorumunu yapıyor.

Arjen Robben ise temkinli konuşuyor:

"Sadece bir maç kazandık. Bu nedenle hemen harika olduğumuzu düşünmeyelim. Daha yolumuz uzun."

Aile desteği

Luis van Gaal ile AZ takımında 4 yıl birlikte çalışan PSV Eindhoven Genel Koordiantörü Toon Gerbrands'a göre, başarıda en büyük pay deneyimli teknik direktöre ait.

"Luis'in her sırrını bildiğimi sanıyordum ama yine beni şaşırttı" diyen Gerbrands, van Gaal'ın maç günü bütün oyuncuların eş ve çocuklarını kamp yapılan otele davet ettiğini anlatıyor. Bunu "yeni bir boyut" diye tanımlayan Gerbrands, "Ama tam Luis'e göre. Eş ve çocuklarının gelmesi bütün oyunculara müthiş sürpriz oldu.Robben, hızla İspanya kalesine giderken, ardında eşi ve çocuklarının desteği motivasyonu vardı" diye konuşuyor.

Telif hakkı AFP

Hollanda 1 kanalından canlı yayınlanan maçı izlenme rekoru kırdı.

Kanalın verilerine göre, ilk yarıyı evinde oturan 6,7 milyon kişi izledi. İkinci yarı izleyici sayısı 7,7 milyonu buldu. Maçı anlatan Hollandalı spiker, ikinci yarının ortalarında "komşularınıza gidin. İzlemeyen varsa açsın televizyonunu. Böyşe tarihi bir maç kaçmaz" çağrısı karşılık bulmuş olmalı ki, maçın sonuna doğru izleyici sayısı 8,3 milyona ulaştı.

Çok sayıda kişi de Hollanda - İspanya karşılaşmasını kafe ve meydanlarda kurulan dev ekranlardan izledi. Bunların sayısına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Maç sırasında 8,3 milyon tweet atıldı.

Hollandalılar, İspanya haritası üzerinde Hollanda'nın maskotu aslan şekinde bulut fotoğrafı koyarak, meteorolojinin "turuncu alarm" uyarısına göndermede bulundular.

Avrupa'nın en büyük eğlence parklarından Efteling de, Twitter hesabında, "Parktaki Uçan Hollandalı bölümünü van Persie diye mi çağıracağız şimdi" ifadesine yer verdi.

Manchester United kulübü, gelecek sezon futbol takımını teknik sorumluluğunu üstlenecek olan van Gaal ve oyuncusu van Persie için resmi kutlama mesajı yayınladı.